Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Енергиен сервитут и договор по чл.57 от ППЗОЗЗ

21.08.2012 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Здравейте.
Получихме известие, че във връзка с инвестиционно предложение за изграждането на въздушен ел. провод от частно дружество, комисията назначена от кмета на Общината, по реда на чл.210 от ЗУТ е определила обезщетение. Предполагаме, че става дума за учредяване на законен сервитут по реда на чл.64 и сл. от Закон за енергетиката, т.к. се изгражда енергиен обект от енергийно дружество. Права ли съм да мисля, че в този случай е неприложим чл.193 от ЗУТ и поради тази причина е приложен директно чл.210 от ЗУТ? По какъв начин се изислява обезщетението? Тук приложима ли е Наредбата за определяне на цени на земеделските земи, след като имотът е частна собственост? В настоящия случай при учредяване на сервитут би ли следвало да се сключи договор по реда на чл. 57 от ППЗОЗЗ? Предварително благодаря много на всички за помощта.

									Сирма Андонова

Сирма Андонова Друго

Отговори (2)    Коментара (2)

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

21.08.2012

Отговор: Това, което следва е да следите броевете на държавен вестник, има ги публикувани на много места. Там ще следите за заповед на кмета за отчуждаване на имота Ви. Можете да следите и за обявления, залепени в районната администрация по местонахождение на имота. Ако не сте доволни от размера на обезщетението, имате право да обжалвате в 14 дневен срок, който тече от деня на обнародването в държавен вестник. Размерът на обезщетението се изчислява на база пазарни свидетелства, което значи справка от служба по вписванията за сключени възмездни сделки в района, включително и предходни отчуждавания. Ако няма такива, то тогава се прибягва до наредбата за определяне на цените на земеделски земи.


За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Сирма Андонова

Сирма Андонова

22.08.2012

Коментар: Здравейте.
Благодаря за отговорa. В сайта на МЗ видях решение на осн. чл.22, ал.1 във вр. с чл.18 от ЗОЗЗ, в което пише, че ПУП-ПП е влязъл в сила. Доколкото разбирам става дума за промяна на предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди. От изброените имоти обаче е видно, че моят не присъства там. Описано е инвеститорът да заплати определено обезщетение на осн. чл.30, ал.1 от ЗОЗЗ. С предходно решение на МЗ виждам, че трасето е утвърдено. Има обявяване на ПУП-ПП в ДВ, където моя имот е описан. В решенията на МЗ обаче не фигурира. Може ли да е техническа грешка и какво следва от това? От общината ми обясняват, че става дума за учредяване на сервитут в моя имот, т.к. през него "минавали жиците", а не за промяна на предназначение на земята или отчуждаване. Обясняват ми, че обезщетениието е изчислено от лицензиран оценител по пазарни цени и толкова. Никой не ни е търсил за сключване на договор по чл.193 от ЗУТ, но от общината ми обясниха, че това бил "законен" сервитут и в тези случаи не се правел договор, а "принудително" се минавала процедурата по чл.210 от ЗУТ с назначаването на комисия. Дружеството, което изгражда този въздушен ел. провод се занимава със строителство на ветрогенератори и има други две инвестиционни намерения за изграждане на общо 5 бр. ветрогенератори в това и др. близки землища. Интересува ме просто дали е спазена процедурата или не, както и дали определеното обезщетение е справедливо.
Дано сега да е по-ясно формулирано. Надявам се на допълнителна информация от ваша страна. Благодаря!



За контакти

											Сирма Андонова

Сирма Андонова

22.08.2012

Коментар: Не искам да се правя на по-веща от участниците във форума, но виждам, че по реда на чл.205 и сл. от ЗУТ се отчуждават имоти на частни физически и юридически лица за изграждане на обекти - публична общинска или държавна собственост, за общински или държавни нужди. А както подчертах, случаят не е такъв. Случаят касае реализиране на инвестиционно намерение от частно юридическо лице, което има лицензия от МЕ за осъществяване на дейността си, а именно: изграждане на ветропаркове и ветрогенератори? Напълно съгурни ли сте, че в случая не са приложими разпоредбите на чл.64 и сл. от ЗЕ?


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

22.08.2012

Отговор: Едва ли тук ще успеем да решим въпроса Ви. Бих Ви посъветвала да се консултирате с колега, който след като се запознае подробно с всички документи, ще може да Ви бъде адекватно от полза. Не ме разбирайте погрешно, но даването на съвети и преценки единствено на разказаното от Вас, а не по документи, може да доведе до грешно разбиране на фактология, грешен съвет и като последица - вреди за Вас. Аз лично не се наемам да Ви го причиня.


За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Собственост на земя Здравейте, имам жилище в парцел ХХХХ, 10% от общите части, включително върху правото на строеж в парцела, който е около 500 кв. В общината не знаят земята... Последен отговор - 16.04.2018 от Адвокат Николина Митова

4 Отговори

наследствен имот с двама наследници -част от имота прехвърлен на единия после... здравейте искам да попитам от два парцела в единия има построена къща на два етажа от които единия етаж (2) е с нот.акт на брат ми по давност. умират... Последен отговор - 11.04.2018 от Адвокат Николина Митова

3 Отговори

Наводняване на сутерен Закупих търговско помещение на две нива (приземно и сутерен) през 2014 г. Месеци след придобиване на собствеността, сутеренът прогизва - стените са мокри... Последен отговор - 16.04.2018 от Адвокат Николина Митова

3 Отговори

Подялба на имот при съжитество на семейни начала Здравейте, с партньора ми,с който сме във фактическо съжителство и имаме общо дете, придобихме апартамент преди 6 г, като в Нотариалния акт сме записани... Последен отговор - 16.04.2018 от адвокат Ивалина Димитрова

1 Отговори

ОБЩИ ЧАСТИ НА ЖИЛИЩНА СГРАДА ПЛОЩА ПОД ТАРАСИТЕ НА ЖИЛИЩНА СГРАДА ОБЩА ЧАСТ ОТ СГРАДАТА ЛИ Е? ИМА ЛИ ПРАВО ОБЩИНАТА ДА ВЗЕМА НАЕМ ЗА ТАЗИ ПЛОЩ??? Последен отговор - 13.04.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив