Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

договор за ползване на съсобствен имот

09.05.2017 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Здравейте,
Аз и сестра ми притежаваме по 1/2 идеална част от къща и двор 920м2 от родителите ми с дарение. Тъй като имаме разногласия, а нямаме финансова възможност за делба, направихме договор за разпределяне на правото на ползване на имота помежду си /без да е нотариално заверен/, в който описахме подробно, кой какво ще "ползва и разполага" /точно тези думи са записани в договора/ от къщата и двора, които са делими - имат отделни входове. Въпросът ми е: Сестра ми има ли право да отсече дървета и борове /вече отсече две плодни дръвчета/ в нейната част от двора, отредена й за ползване от договора, без да иска моето съгласие, както и да не ми дава достъп до кладенеца, който е единствен в имота и се намира в нейната част? Поздрави!

									Константин

Константин

Отговори (1)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

10.05.2017

Отговор: Здравейте,

посоченият договор за разпределение на ползването на имота е необходимо да бъде с нотариална заверка на подписите и на съдържанието като форма за действителност предвид че се касае за недвижим имот. В случая този договор може да се разглежда като неформална договорка със сестра Ви, но без спазването на посочената форма за действителност не може да се ползва в съда например.
Относно въпросите Ви - съгласно чл. 31, ал. 1 от Закона за собствеността всеки съсобственик може да си служи с общата вещ по начин да не пречи на другите съсобственици да си служат с нея според правата им, т. е. в случая сестра Ви следва да Ви осигури достъп до кладенеца, който е единствен в имота. Относно дърветата - според чл. 32, ал. 1 от ЗС общата вещ се управлява и използва съгласно решението на собствениците, притежаващи повече от половината от вещта, т.е. необходимо е Вашето съгласие за отсичането на дърветата.



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Придобиване на имот по давност Здравейте,живея във имот даден ми от чужд човек преди осем години,плащал съм му данъци,комуналните са на мое име,имам доста инвестирано във... Последен отговор - 21.01.2021 от адв.Галина Чанкова

4 Отговори

Особени представители при съдебна делба Здравейте, проведох няколко консултации за съдебна делба на имот с много собственици. Има много голяма вероятност да бъдат назначени няколко особени... Последен отговор - 27.05.2021 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

съсобственик Как законно и легално мога да потърся съсобственик, който не е на постоянния си адрес.Живущите на адреса твърдят, че няма такова лице, а и не са длъжни да... Последен отговор - 8.12.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

трудово-правни отношения Здравейте! Работя с трудов договор чл.67,ал.1,т.1 във вр.с чл.70,ал.2 от КТ. В момента съм в отпуск по болест/ковид/.Пенсионер съм. След изтичане на отпуска по... Последен отговор - 10.04.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Как да се накара Мажоритарен собственик да дава отчет? Съсобственик съм 28% по нотариален акт на магазин в София. Както другите съсобственици, така и аз имаме проблеми с мажоритарният собственик които... Последен отговор - 27.05.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив