Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Дисциплинарно уволнен

29.06.2016 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Здравейте!В Четвъртък като ходих да си взема трудовата книжка,ми казаха че трябва да върна последната заплата понеже дължа обезщетение от една заплата.Какъв е срокът за връщане на заплатата и каква е процедурата?

									Светослав

Светослав

Отговори (3)    Коментара (1)

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

29.06.2016

Отговор: Здравейте, съгласно чл. 221, ал. 2 от Кодекса на труда при дисциплинарно уволнение работникът или служителят дължи на работодателя обезщетение в размер на брутното си трудово възнаграждение за срока на предизвестието - при безсрочно трудово правоотношение, и в размер на действителните вреди - при срочно трудово правоотношение. Посоченото обезщетение се дължи към датата на прекратяване на трудовия Ви договор.


За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

29.06.2016

Отговор: Здравейте!
Всичко, което колегата Митова Ви е цитирала е точно така.
А Вие не планувате ли да оспорвате уволнението? - защото, ако то бъде отменено, заплатата Ви също няма да подлежи на връщане.
Освен това проверете - повечето работодатели плащат един месец назад (т.е. последно са Ви платили заплатата за месец май), което означава, че Вие няма да си получите заплатата за юни - работодателят ще я удържи. Така няма да се налага да връщате каквото и да било.
Ако все пак се наложи - НЕПРЕМЕННО предете парите по банков път, като за основание запишете "обезщетение по чл.221, ал.2 от Кодекса на труда" и запазете бележката!

Все пак Ви съветвам да не бързате с плащането и внимавайте - дължите БРУТНАТА си заплата, а не това, което сте получили, при това - за срока на предизвестието (ако той е повече от 1 месец и обезщетението ще е по-голямо).

Пожелавам Ви успех!

С поздрав: адв. Симеонова
гр. София, бул."Васил Левски" 72
0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											Светослав

Светослав

01.07.2016

Коментар: Добре,а трупа ли се някаква лихва?Питах адвокат и юрист.Адвокатът ми каза,че няма срок и трябвало след като получа покана да им ги платя.Юристът ми каза,че срока бил 3 години и се трупало лихва.Казаха ми,че не мога да обжалвам,защото всичко е направено както трябва и аз не съм давал обяснение защо съм напуснал.А с работодателя като говорих ми каза,че щял да пита счетоводителката как да ги върна.Въпроса ми е могат ли директно да ме привикат на дело без покана и без никакво предизвестие?


За контакти

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

04.07.2016

Отговор: На поставените от Вас въпроси: 1. При неплащане в срок на парично задължение тече лихва за забава. 2. Доколкото разбирам, вече устно са Ви поканили да върнете последната заплата, но не сте получавали писмена покана в посочения смисъл. В случая са приложими разпоредбите на Кодекса на труда, като е въпрос на преценка на работодателя дали първо писмено да поиска заплащане на обезщетението или да заведе искова молба, като се съмнявам, че директно ще се насочи към последния вариант предвид необходимостта от заплащане на държавни такси, адвокатско възнаграждение и времето, което ще отнеме подобно дело.



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Наводняване на сутерен Закупих търговско помещение на две нива (приземно и сутерен) през 2014 г. Месеци след придобиване на собствеността, сутеренът прогизва - стените са мокри... Последен отговор - 16.04.2018 от Адвокат Николина Митова

3 Отговори

Отдаване под наем на съсобствен имот Здравейте, трима съсобственика сме на къща на 3 етажа всеки във владение на 1 етаж и по 1/3-та ид.част от дворното място като имота не е разделян. Единия от... Последен отговор - 21.04.2018 от Димитър Пейков

2 Отговори

ОБЩИ ЧАСТИ НА ЖИЛИЩНА СГРАДА ПЛОЩА ПОД ТАРАСИТЕ НА ЖИЛИЩНА СГРАДА ОБЩА ЧАСТ ОТ СГРАДАТА ЛИ Е? ИМА ЛИ ПРАВО ОБЩИНАТА ДА ВЗЕМА НАЕМ ЗА ТАЗИ ПЛОЩ??? Последен отговор - 13.04.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

получаване на нотариален акт след като е получено Удостоверение за търпимост Здравейте, Получих "Удостоверение за търпимост" на 4 сгради в имот собственост на майка ми и мен, като наследник на баща ми. Какви стъпки следва да се... Последен отговор - 20.04.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

нотариален акт след издадено удостоверение за търпимост получих ъдостоверение за търпимост за сгради в имот на майка ми и мен като наследник. Какви стъпки следват, за да получа нотариален акт за имота и... Последен отговор - 20.04.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив