Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Дарение на имот

28.01.2018 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Здравейте.Мой близък дари недвижим имот на детето си което по настоящем е малолетно.Но скоро се раздели със съпругата си ,но нямат сключен брак.Детето е припознато от баща си.Но сега тя е настойник на детето и иска да отдаде имота под наем за което ,той не е съгласен.В договора за дарение като попечител на детето е записано името на бащата до навършване на пълнолетие.Въпроса ми е имали законово право да получи облаги на гърба на детето?А той има ли право да развали дарението или поне да неможе да се възползва от имота?Тя е ниско морална и тези пари няма да отидат при детето.И какво бихте ни посаветвали да направим.Благодаря.

									Мюхтебер

Мюхтебер

Отговори (1)   

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

28.01.2018

Отговор: Здравейте!

Ако дарението е направено под условие, или Вашият близък си е запазил правото на ползване - има изход! Проверете условието или си искайте ползването - то обикновено се запазва до края на живота на дарителя и означава, че само той може да решава как да го ползва докато е жив - да си живее вътре или пък да го отдава под наем. Така че, ако е постъпил умно при дарението, Вашият близък не е в тежко положение. Напротив.
Ако обаче, дарението е направено безусловно и без запазване правото на ползване, майката, като упражняваща родителските права може да сключва от негово име договори и дори да продаде имота (след разрешение от районния съд - трябва да докаже, че това е от полза за детето). И така, докато от малолетно, детето стане непълнолетно, т. е. докато навърши 14 години. После, то ще може да сключва сделки, но САМО със съгласието на упражняващия родителските права - в случая майката. Колкото до това, кой е посочен в самия нотариален акт като представляващ детето, това е без значение в случая - важно е каква е ситуацията в момента - тогава обстоятелствата са били други и бащата също е упражнявал родителските права. Сега, обаче, не е така - упражнява ги само майката и решението е изцяло нейно до 14-годишна възраст на детенцето.

А отмяната на дарение е допустима само в изрично изброени от закона случаи - чл. 227 от ЗЗД:
Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
а) умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта;
б) набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, и
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.

Не вярвам да сте в някоя от тия хипотези...Обаче ми хрумва друго:
Най-простият вариант е бащата да се бори той да започне да упражнява родителските права (това обаче включва и съвместно живеене с детето и грижите за него). В този случай той ще получава издръжка от майката и ще се грижи за имотите на детето.
Вероятността това да се случи се увеличава от обстоятелството, че майката явно има моралноукоримо поведение (поне така разчитам Вашия израз "Тя е ниско морална")

Важно е опитен юрист да се запознае с договора за дарение, за да Ви посъветва точно какво можете да постигнете.

Успех Ви пожелавам!

С поздрав: адв. Симеонова
София, ул. "Христо Белчев" 18
тел.0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Наводняване на сутерен Закупих търговско помещение на две нива (приземно и сутерен) през 2014 г. Месеци след придобиване на собствеността, сутеренът прогизва - стените са мокри... Последен отговор - 16.04.2018 от Адвокат Николина Митова

3 Отговори

Отдаване под наем на съсобствен имот Здравейте, трима съсобственика сме на къща на 3 етажа всеки във владение на 1 етаж и по 1/3-та ид.част от дворното място като имота не е разделян. Единия от... Последен отговор - 21.04.2018 от Димитър Пейков

2 Отговори

ОБЩИ ЧАСТИ НА ЖИЛИЩНА СГРАДА ПЛОЩА ПОД ТАРАСИТЕ НА ЖИЛИЩНА СГРАДА ОБЩА ЧАСТ ОТ СГРАДАТА ЛИ Е? ИМА ЛИ ПРАВО ОБЩИНАТА ДА ВЗЕМА НАЕМ ЗА ТАЗИ ПЛОЩ??? Последен отговор - 13.04.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

получаване на нотариален акт след като е получено Удостоверение за търпимост Здравейте, Получих "Удостоверение за търпимост" на 4 сгради в имот собственост на майка ми и мен, като наследник на баща ми. Какви стъпки следва да се... Последен отговор - 20.04.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

нотариален акт след издадено удостоверение за търпимост получих ъдостоверение за търпимост за сгради в имот на майка ми и мен като наследник. Какви стъпки следват, за да получа нотариален акт за имота и... Последен отговор - 20.04.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив