Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

данък сгради

25.05.2016 - Данъци и такси - 2 Отговори     (0)

Здравейте,
придобивам по наследство къща от която два етажа са на груб строеж,за самата къща притежавам акт за узаконяване в който също е написано че е на груб строеж,имам и констативен протокол от общината,че два от етажите не са годни за обитаване-нямат ток,вода,канализация..Дължа ли данъци и такси за тези 2 етажа след като нямам даже и нотариален акт?

									Ваня Димитрова

Ваня Димитрова

Отговори (2)    Коментара (2)

											Десислава Щебетовска

Десислава Щебетовска

26.05.2016

Отговор: За новопостроените сгради или части от сгради се дължи данък от началото на месеца, следващ месеца, през който са ЗАВЪРШЕНИ ИЛИ Е ЗАПОЧНАЛО ИЗПОЛЗВАНЕТО ИМ. Данъкът се заплаща независимо дали недвижимите имоти се използват или не.Не се облагат с данък недвижимите имоти с данъчна оценка до 1680 лв. включително. В чл.24 от закона за местни данъци и такси пише кои имоти се освобождават от данък.


За повече информация: http://imot.goddess.bg | За контакти

											Ваня Димитрова

Ваня Димитрова

31.05.2016

Коментар: Благодаря!
А кой е документа който удостоверява завършеността и годността за употреба?
Това не е ли акт 16?Аз не бих искала освобождаване ,а по-скоро намаляване на данъците.
Има ли такава опция?



За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

01.06.2016

Отговор: Да, Акт 16 или наричано още удостоверение за въвеждане в експлоатация е документът, удостоверяващ, че един обект е завършен. За сгради на груб строеж или такива в лошо състояние, дължимият данък се намалява, съобразно коефициентите упоменати в чл.8 от Приложение 2 на ЗМДТ. Тоест, данък се дължи. Друг е въпросът с липсата на нотариален акт. Не знам как сте вадили споменатите от Вас удостоверения и акт за узаконяване без документи за собственост. Ако просто няма акт на Ваше име, но бившият собственик - наследодател има нотариален акт, то този акт заедно с удостоверението за наследници Ви легитимира, като собственици.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											Ваня Димитрова

Ваня Димитрова

03.06.2016

Коментар: Благодаря!
А мога ли да се възползвам от чл.12 от Приложение 2 на ЗМДТ по отношение на намаляване на данъчната оценка на 2 и 3 трети етаж от къщата и съответно за намаляване на данъците??



За контакти

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Размер на данък върху продажба на дарен имот Във връзка с изчисляване на размера на данък върху продажбата на имот, 1/2 от който е дарен от брат ми на мен, а другата 1/2 е моя собственост, питам защо... Последен отговор - 1.02.2022 от Милен Добчев

10 Отговори

Данък върху наследен имот в Гърция Моля, за информация, ако наследеният имот е в Гърция, а ние сме български граждани с постоянно пребиваване в България, може ли да се приложи данъкът... Последен отговор - 12.03.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Давност данък недвижим имот Здравейте! Притежавам част от апартамент в София. Плащам редовно данък сгради и смет. Но имало някакво старо задължение и новите плащания се връщали... Последен отговор - 30.01.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Работа без договор Здравейте. Познавам един фармацевт, който в период за около 2 години работеше в една аптека като фармацевт, без сключен трудов договор, съответно не е... Последен отговор - 5.02.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Размер на дължим данък върху продажба на дарен имот Във връзка с изчисляване на размера на данък върху продажбата на имот, 1/2 от който е дарен от брат ми на мен, а другата 1/2 е моя собственост, питам защо... Последен отговор - 21.01.2022 от Милен Добчев

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив