Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Брак с гражданин от трета страна Постоянно пребиваване.

04.02.2018 - Други - 1 Отговори     (0)

Добър ден ! Имам въпрос свързан с брак , ще съм много благодарна да получа професионалното ви мнение . Аз съм български гражданин и сключвам брак с гражданин на Р.Турция.
Доколкото съм информирана след сключването на брака, съпругът ми получава продълължително пребиваване за 1 година. За получаване на постоянно пребиваване знаем , че трябва да минат  5 години за подаване на документи, но в нашия случай има една подробност , той е студент и има продължително пребиваване от 8 години , но тъй като студентското пребиваване се счита за половин период т.е 4 пълни години .
 След сключване на брака след 1 година ще получи ли постоянно пребиваване?
С постоянното пребиваване има ли право да работи в Германия  като съпруг на Европейски гражданин ?
С продължителното пребиваване има ли право да работи в България и Германия като заминем заедно ?
Благодаря предварително !

									Aynur

Aynur

Отговори (1)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

08.02.2018

Отговор: Здравейте,

право на дългосрочно пребиваване (с разрешен първоначален срок от пет години и възможност за подновяване след подадено заявление) се получава, ако лицето е пребивавало законно и непрекъснато на територията на Република България в продължение на пет години преди да подаде заявлението си за кандидатстване. (чл. 24г от Закона за чужденците в РБ).
В случай на студент, приет в редовна форма на обучение, се отчита само половината от времето, през което е пребивавал в страната. Периодите на отсъствие от територията на Република България не прекъсват периода от пет години и се отчитат при изчисляването му, когато са под 6 последователни месеца и не надхвърлят общо 10 месеца за 5-годишния период.
Съгласно действащата нормативна уредба, съдържаща се в Закона за чужденците в РБ и Правилника за прилагането му, турският гражданин към момента няма правно основание да кандидатства за право на дългосрочно пребиваване, тъй като не е пребивавал непрекъснато на територията на РБ в продължение на пет години.
Чужд гражданин, които има право на продължително пребиваване на територията на РБ на основание чл. 24, ал. 1, т. 18 ЗЧРБ, има право на достъп до пазара на труда, като не се изисква разрешение от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта. (така чл. 9, ал. 1, т. 5 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност).



За контакти

Популярни въпроси - Други

Виж всички въпроси

наследство Здравейте имам следният въпрос как да разбера какво съм наследила от родителите онлайн може ли Последен отговор - 1.11.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

ПОДЯЛБА НА ИМОТ В РЕАЛНИ ЧАСТИ Съсобственик съм на 1/2 сграда и 1/4земя от производствена недовършена сграда - идеални части. Искаме да си разделим имота в реални части, за да можем да си... Последен отговор - 19.07.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закупуване на държавна земя или отстъпване правото на строеж върху такава Добър ден, Закупихме първи етаж, от двуетажна жилищна сграда, находяща се в град София, район Кремиковци, кв. Сеславци, ул. Стара планина №57 (петдесет и... Последен отговор - 2.07.2020 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Връщане капаро за почивка Здравейте, Февруари месец платихме капаро на ръка срещу подпис на лицето, което получава сумата, за 7 дневна почивка в Гърция. В последствие, както... Последен отговор - 13.07.2020 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Строеж на изгребна яма върху държавна земя без преотстъпено право на строеж Добър ден, Закупихме първи етаж, от двуетажна жилищна сграда, находяща се в град София, район Кремиковци, кв. Сеславци, ул. Стара планина №57 (петдесет и... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив