Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Новини

Добави коментар

Юни 27, 2012

Три дни преди същинското стартиране на санирането на жилища с европари на сайта на регионалното министерство ще се появят образците на документите, с които хората ще трябва да кандидатстват. Тогава ще бъдат публикувани и адресите и телефоните за връзка с ръководителите на процеса - проектните мениджъри. Това съобщи вчера зам.-министър Николай Нанков. Подаването на документи стартира на 2 юли, понеделник. В регионите, в които няма избрани проектни мениджъри, документите ще се подават в самите общини, на служители на регионалното министерство.

Освен всичко друго предстоящото саниране на жилищни сгради ще бъде и опитното поле, на което в България ще се пробва дали може успешно да се отпускат колективни потребителски заеми. Това стана ясно от разпространената информация от Фонда за жилищно обновяване, ръководен от Корпоративната търговска банка (КТБ). Тя ще разполага с 13 млн. лв. от европейските пари за заеми за санирането, към които добавя 1 млн. лв. свои средства.

Груповото теглене на пари...

В действителност става въпрос за обикновен потребителски заем, който се отпуска на регистрирано по Закона за етажната собственост сдружение на собствениците. За да стане това, сдружението трябва да е гласувало на свое общо събрание решение, че ще тегли заем. Законът изисква тези решения да се вземат с мнозинство от 75% от идеалните части в блока.

Разликата с индивидуалното теглене на заем е тази, че на членовете на сдружението не им се налага да доказват реалния си доход. От сдружението се изисква да докаже, че членовете му работят на постоянен безсрочен трудов договор. Те трябва и да са на възраст не по-голяма от 63 години за мъжете и 60 г. за жените в края на срока за изплащане на кредита. Когато всеки тегли индивидуален заем, той трябва да докаже дохода си и да убеди банката, че след плащане на вноската на всеки член на семейството остават на разположение поне 396 лв. на месец.

...и груповото изплащане

При лихвения процент, обявен от КТБ - 6,5%, плюс основен лихвен процент (ОЛП) на БНБ, при срок на погасяване от 7 години и 2000 лева заем месечната вноска излиза 32 лв. При 5000 лв., колкото се смята, че ще са най-масово разпространените заеми, вноската става 79 лв.

Изплащането на заема може да става или ако всеки сам си внася, или домоуправителят да събира всеки месец парите и да ги внася в банковата сметка на сдружението. Проблемът обаче идва, когато някой от собствениците на апартаменти престане да плаща вноските си. Тъй като има опасност в просрочие да изпадне сдружението на собствениците, останалите съседи ще трябва да плащат и неговите вноски. Ето защо е много важно какви обезпечения са били подписани още преди да бъде изтеглен заемът.

Ниска лихва - срещу обвързване

Като всяка банка и КТБ предпочита да обвърже кредитополучателите с разплащателни сметки с превод на работната заплата и с плащания на комунални услуги. В такива случаи трезорът предлага намаление на лихвата, както правят и останалите банки. По договор банката няма право да събира такси за разглеждане на искането за кредит, нито комисиони, така че годишният процент на разходите е равен на 6,5% плюс 0,14%, колкото е в момента ОЛП, или 6,64%. Това е максимумът, който трябва да плати кредитополучателят.

Ако кредитополучателят си открие разплащателна сметка, чрез която погасява поне три комунални сметки, лихвата пада с 1% и ще бъде не 6,64%, а 5,64%. Ако кредитополучателят се съгласи и да заложи вземания от трудов договор, т.е. да му превеждат заплатата в КТБ, ще получи заема с лихва от 4,64%. Това е и най-ниският възможен лихвен процент на заем за саниране. Банката ще издава и гаранции за хората, които са си намерили заем от друга банка, но не отговарят на някое от условията . Тази гаранция е издадена от КТБ, обаче ще оскъпи с 0,8% лихвата на заема.

Внимателно с обезпеченията

Колективният заем за саниране е за предпочитане само за жилищни блокове, чиито сдружения на собствениците са регистрирани отдавна и са развивали дълго време някаква търговска дейност. Това може да бъде и само отдаване под наем на партерни помещения или на покриви, фасади и т.нат. В този случай, особено ако вече са се събрали достатъчно средства в банковата сметка, сдружението може да посрещне и част от разходите по санирането. Живеещите в тях могат спокойно да поемат плащането на вноските на съседите, които са в затруднено материално положение. Опасността за членовете на сдружението идва от обезпечението, за което са се подписали пред банката. Те трябва да внимават на чие име е обезпечението и най-вече какъв характер има. Най-добре е обезпечението да е само превод на трудовото възнаграждение, а не примерно ипотека върху жилището, което се санира. 

Източник: Труд

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив