Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Новини

Добави коментар

Юли 19, 2012

До края на този месец собствениците на земи, които не са дадени под наем, трябва да декларират как ще ги стопанисват през следващата стопанска година – като ги дадат под аренда или пък сами ги обработват. За целта трябва да се подаде декларация в общинските служби по земеделие. Документът може да се занесе лично или пък да се пусне на електронна поща на земеделската служба. Форматът е качен на сайта на аграрното ведомство, но при необходимост хората може да се обръщат и към служителите по места. Подадената от един съсобственик декларация е валидна и за останалите.
Декларирането на земеделските земи няма да накърни по никакъв начин правото на собственост върху земеделските земи, а хората няма да загубят нивите си успокоиха експерти от земеделското министерство. „По този начин ще се пресекат случаите на незаконно изораване на ниви от недобросъвестни арендатори, възползвали се от факта, че собствениците или техните наследници не живеят в землището и не могат да управляват имотите си“, каза зам.-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова. „Белите" петна в общинските землища, които не се обработват,  може да се предоставят срещу определена рента.

Държавата ще разпредели служебно терените, ако собствениците не изпратят декларацията. Това ще стане на базата на споразумение между арендаторите от региона. Всеки ползвател ще се настанява в масивите, в които преобладават имотите, ползвани от него легитимно, а белите петна се разпределят пропорционално. При служебното разпределение да се започва от най-дребните ползватели препоръчват от аграрното ведомство. След като приключи процесът на регистрация, ще има яснота каква част от нивите се обработват в дадено землище и каква част остават нестопанисвани.

Собствениците на земи
ще спечелят от тази процедура, защото всеки ползвател е длъжен по закон да плаща за имота, който обработва. Заделяната сума трябва да е равна на средната рента за района. Парите ще се внасят в извънбюджетна сметка на общината и в рамките на три години всеки собственик може да отиде и да си получи парите. За целта обаче е нужно да има заповед на директора на областна дирекция „Земеделие”. Непотърсените пари отиват директно в бюджета на общината. Неизрядните арендатори, които не са внесли рента за ползваните ниви, ще загубят правото си да работят и да участват в споразумения за следващата стопанска година, гласи още законът.

В Добрич: Няма навалица пред службите
Ива Димитрова

В Добричка област арендатори и председатели на земеделски кооперации подават декларации в Общинските земеделски служби за земята, която обработват. Срокът е до 31 юли, припомниха от Областната земеделска служба в града. Собствениците на ниви, които са ги отдали под наем или под аренда, да не се плашат от крайния срок и от санкциите, които следват, тъй като задължението за подаване на декларациите е на този, който ги обработва, успокояват специалистите. Декларации трябва да подадат само тези, които сами обработват личните си ниви, уточниха още от земеделската служба.

Източник: Монитор

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив