Агенциите за недвижими имоти отчитат 15 процента повече договорки за квартири заради студентското търсене преди началото на новата учебна година, съобщи БТВ. В София най-търсени от студентите са кварталите „Студентски град", „Дианабад" и „Мусагеница".
По данни на брокерите най-предпочитаните апартаменти от младите хора са двустайните, които масово се предлагат на цени от 200 евро на месец. Заради удобната транспортна връзка на метрото с университетите и центъра на града обаче напоследък се търсят много квартири в квартали като "Надежда" и "Люлин". А предимството там са по-ниските цени.
Средната цена за наем на двустаен апартамент в „Студентски град", „Дианабад" и „Мусагеница" е 200 евро. В същото време в „Надежда"и „Люлин" тя е 150 - 180 евро. Агенциите за недвижими имоти отчитат, че през септември търсенето на апартаменти рязко се увеличава, тъй като след летните ваканции студентите се завръщат за началото на новата година в университетите. Повечето огледи, които се правят обаче дават увереност на някои собственици и те се опитват да вдигнат цените:
„Около 10-15 евро е опита за покачване на цената в зависимост от качеството на имота," отбелязва Калоян Богданов - мениджър в компания за недвижими имоти. За всички, които нямат нищо против да делят една стая с няколко души в общежитието, цената на наема е много по-ниска. В този блок на техническия университет например студентите плащат малко повече от 50 лева на месец. Калина е категорична, че не би заменила общежитието с апартамент на свободен наем:
„Първо, защото е доста по-евтино и защото мога да се запозная с много повече хора да създам приятелства и т.н., повече си помагаме в университета." От Техническия университет казват, че всяка година заделят поне по 1 милион за реновиране на стаите. По думите на доц. Борислав Дамянов в стаите се поставя ламинат, а креватите се подменят.
Наемите в УНСС, Софийския и Техническия университет варират в зависимост от големината на стаята и броя на хората, които живеят в нея. Цените се движат между 17 и 50 лева. Големите университети разполагат с различен брой места в общежитията. Не винаги обаче всички студенти успяват да се настанят в стая в Студентски град, тъй като в някои от учебните заведения стаите са по-малко от желаещите да живеят в тях. Тогава алтернатива за младите хора остава свободният наем в някои от кварталите на София, където обаче е и по-скъпо.
Източник: 24 часа