Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Новини

Добави коментар

Авг 31, 2012

Необходими са още спешни законодателни промени, за да се  регулира бизнеса на имотните брокери и всички, занимаващи се с посредничество с недвижимости. Това иска Йосиф Герон – заместник-председател на Съюза на юристите в България. „У нас, за да караш такси, ти трябват 15 документа, а за да продаваш имоти, никой не те контролира заяви юристът. Съюзът ще настоява да бъде регламентиран предварителният договор между клиента и продавача, който не е замислен от законодателя да обслужва строителния процес и строителното предприемачество.

Според експерта проблеми има и във връзка със Закона за етажната собственост. В повечето сгради, където има ваканционни имоти, строителните предприемачи си запазват част от апартаменти или други обекти, през зимата слагат по вратите една бележка за общо събрание и понеже собствениците ги няма, сами си вземат решения за поддръжката на имотите. Руснаци са се оплакали, че във ваканционния имот, където са закупили жилище, е трябвало да се платят 7 хиляди евро за облекло на портиера „Шапки за гвардейците на английската кралица ли ще купуват с тези пари”, недоволствали собствениците.

Съюзът на юристите е решен да внесе в парламента нов законопроект за етажната собственост. „Въпрос е дали лобито на фирмите за поддръжка на имотите, което е много силно, няма да блокира приемането му. Но не бива заради няколко мошеници, ние да отблъснем от България десетки хиляди потенциални купувачи на недвижими имоти и инвеститорите в такива”, коментира Йосиф Герон. Според председателя на Регионална колегия–Бургас към Нотариалната камара Станка Стайкова все пак промени в законодателството и инициативи са помогнали на нотариусите да намалят имотните измами.

Нотариус Стайкова обясни, че от октомври 2009 г. започна да действа електронен регистър на всички пълномощни и завещания, които се отнасят за имоти. Идеята за регистъра е на Нотариалната камара като мярка срещу имотните измами. Камарата е закупила сървъра, където се пази цялата информация. Към момента регистърът съдържа вече 600 000 документа. „Това са документите, които най-често се фалшифицират и използват за измами с жилища. България е една от малкото страни в света, която има регистър на завещанията и това също е допринесло за пресичане възможността да се изземват имотите на възрастни хора. Извън обаче остават пълномощните, издадени от нашите 14 консулски представителства по света, отбеляза нотариус Стайкова.

Източник: Монитор

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив