Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Проверка за тежести на имота

19.01.2011 - Данъци и такси - 7 Отговори     (0)

Кой трябва да извърши проверка за тежести върху имота? Какви са необходимите документи, които трябва да потвърдят, че няма тежести?

									Калин Трендафилов

Калин Трендафилов Друго
София

Отговори (7)   

											Антон Илиев

Антон Илиев

19.01.2011

Отговор: Здравейте Калин, проверка за тежести върху имота трябва да извърши брокера, който е представител на купувача. За да се направи проверка на имота е необходимо да се попълни молба в която се описва подробно имота по нотариален акт едно към едно, прилагат се копия от всички предходни нотариални актове и документи за собственост, скица както и трите имена, егн-тата на собствениците на имота. В удостворението за тежести ще пише ако има наложени възбрани, искови молби, ипотеки и т.н. Бих ви посъветвал да се обърнете към специалист, защото дори при малки неточности в молбата за за у-ие за тежести ще ви я върнат и спокойно това нещо може да се случи 4-5 последователни пъти докато не напишете всичко както трябва и не приложите правилните документи. Ако свъркате три пъти можете да изгубите един месец без да разберете има ли тежести върху имота или няма. Стандартната проверка отнема 10 работни (разбирай две седмици с почивните дни).

Има бърза проверка за три работни дни както и експресна за 24 часа, но тя не винаги е възможна - това преценява дежурния съдия. Най-добре става когато направите и компютърна справка на лицето (лицата) които са собственици на имота. Това ще ви помогне да се ориентирате по-бързо в ситуацията.



За повече информация: http://www.tbm2.net | За контакти

											Десислава Щебетовска

Десислава Щебетовска

19.01.2011

Отговор: Агенцията по вписванията в гр. София се намира в кв. „Гео Милев“, ул. „Елисавета Багряна“ №20.
Утостоверението за тежести е сериозен документ удостоверяващ правното състояние на недвижимия имот. От него става ясно дали имота е обременен с тежести - ипотеки, възбрани, искови молби за собственост, че имота не е обект на принудително изпълнение по висящи изпълнителни производства.
За да извадите такова удостоверение е необходимо заедно с молбата(по образец), да приложите всички нотариални актове свързани със собствеността за период от 10 години назад. Освен това е нужно да приложите и други документи свързани със собственоста - скици, архитектурни проекти, удостоверение от кадастъра с идентификационен номер ако района в който е имота има одобрена кадастрална карта, удостоверение за административен адрес (ако имота е ново строителство и има разрешение за ползване) и др. Когато се прехвърлят идеални части от УПИ - давността по отношение историята на земята е същата - 10 години. Представят се всички актове за този период, скици и т.н.
Мой съвет е преди да подадете удостоверението - консултирайте се с дежурен съдия в Агенция по вписванията. Той ще обърне внимание на нужните документи и ще ви разясни какво е необходимо.
Добър агент по недвижима собственост също би могъл да съдейства.
Желая успех.



За повече информация: http://yavnaimoti.com | За контакти

											Младен Садинов

Младен Садинов

20.01.2011

Отговор: Здравейте,
Проверката трябва да я направи заинтересованата страна. Обикновенно това е купувача. Не е задължително да се ходи в Агенцията по вписвания. Тази проверка ние я правим от компютъра в офиса си. Така спестяваме доста време и средства на клиента. Друг е въпросът, ако говорим за Удостоверение за тежести...



За контакти

20.01.2011

Отговор: Преди да се купи даден имот, той задължително трябва да е проверен за тежести. Това се прави в съответната служба по вписванията. Ако се ползва посредничеството на агенция, то с проверката обикновено се ангажира брокерът. Удостоверение за липса на тежести се изисква както при подписването на предварителния договор, така и при изповядването на самата сделка.
Проверката трябва да се направи още при първоначалното договаряне между страните в писмена форма, защото иначе купувачът рискува капарото си. Всички вписвания и справките за тях се правят по местонахождение на имота. За целта е необходимо да се знаят трите имена на собственика или на собствениците, ако са повече от един. Когато става въпрос за юридическо лице, е необходимо да се разполага с точното име на фирмата, номера и годината на фирменото дело. Когато имотът има няколко съсобственика или е семеен, проверката се прави поотделно за всеки един от съсобствениците. Това става по партидата, открита на името му, или по ЕГН на съответното лице. При фирмите е необходимо да се посочи кое е фирменото дело по регистрацията.
Компютърните справки в такива случаи не са достатъчни, показва практиката. Причината е, че дори в столицата при нея се обхваща само периодът след 1997 г. Много по-голяма сигурност дава писменото удостоверение за тежести. При подаване на молбата в службата по вписванията се прилага и копие от документа за собственост на имота. Ако той е бил наследен, представя се доказателство за собствеността на наследодателя заедно с удостоверение за наследници. За повече сигурност е препоръчително да се изиска предходният документ за собственост и да се направи проверка и за посочените в него собственици.
Има поне няколко хипотези за „тежести“ върху имота. Това могат да бъдат, да речем, искови молби. В случай, че има вписана искова молба по спор, свързан с имот, с решението по нея се обвързва и новият собственик. имотът също така може бъде предмет на залог по Закона за особените залози. Това са обезпечения, даващи право на кредитори с парични вземания да се удовлетворят чрез принудителна продан от съдия-изпълнител на имота, независимо кой е собственикът му. Стига обезпечението да е вписано.
Недвижимата собственост може да е и с възбрани и други обезпечения. С тях се създава относителна недействителност спрямо посочените в акта лица. Така в случай на последващи сделки с имота новите собственици си запазват възможността да реализират правата си, след като има решение по съдебния спор.
Проблем може да възникне и с ограничени вещни права. Самото вещно право може и да не се съдържа в нотариалния акт, с който е прехвърлена собствеността и с който продавачът се легитимира.



За повече информация: http://www.imoti-vd.hit.bg | За контакти

											Младен Садинов

Младен Садинов

20.01.2011

Отговор: Колега Ангелов,
Като особен залог могат да служат единствено движими вещи! Когато имот е предоставен като обезпечение за дадено задължение, то тогава говорим за ипотека или възбрана.....



За контакти

											Димитър Велков

Димитър Велков

21.01.2011

Отговор: При наследствените имоти е хубаво да се направи проверка за завещание на наследодателя.
Натъквал съм се и на безумие при договор за доброволна делба да отсъства единият от наследниците.



За повече информация: http://biznesimoti.com | За контакти

											Мария Гавраилова

Мария Гавраилова

30.01.2012

Отговор: Това е въпрос на договаряне, но е добре да се направи от заинтерисованата страна - т.е от купувача. Службата по Вписванията издава Удостоверение за вещни тежести на основание чл.47 и във връзка с чл.48 от ПВ /Правилник за вписванията/. В практиката при подписване на Предварителен договор се представя от консултанта по сделката Компютърна справка от СВ, а УВТ се вади м/у Предварителния и Окончателния договор.


За повече информация: http://prime-property.bg | За контакти

Тагове

извърши
  

проверка

  

тежести

  

имота

  
документи
  
здравейте
  
купувача
  
направи
  
необходимо
  
молба
  
нотариални
  
актове
  
собственост
  
трите
  
имена
  
собствениците
  
възбрани
  
искови
  
молби
  
ипотеки
  
дори
  
молбата
  
пъти
  
приложите
  
работни
  
съдия
  
става
  
компютърна
  
справка
  
собственици
  
агенцията
  
вписванията
  
документ
  
имот
  
него
  

удостоверение

  
заедно
  
свързани
  
собствеността
  
период
  
години
  
други
  
скици
  
преди
  
агенция
  
проверката
  
страна
  
задължително
  
вписвания
  
говорим
  
прави
  
предварителния
  
договор
  
договаряне
  
въпрос
  
лице
  
фирменото
  
дело
  
имотът
  
няколко
  
практиката
  
сигурност
  
службата
  
представя
  
наследодателя
  
посочените
  
могат
  
случай
  
спор
  
залог
  
обезпечения
  
право
  
вещни
  

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Плащане данък Здравейте. Плащам ежегодно данък недв.имот и такса смет на имот представляващ неизползваема/ изоставена/ земя в село в община Средец.Земята е... Последен отговор - 4.03.2023 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

освобождаване от такса интересува ме на какво отстояние от имота най много може да бъде разположен контейнер за отпадъци, за да не се плаща такса Последен отговор - 22.03.2023 от адвокат Милена Миткова

2 Отговори

Удостоверение за липса на задължения. Клиент,който продава жилищен имот,му трябва да извади от НАП удостоверение за липса на задължения.Регистриран земеделски производител,от повече от... Последен отговор - 21.11.2023 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

партидния номер откъде мога да взема партидния номер за данъците, за да платя онлайн Последен отговор - 26.02.2023 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Погасителна давност на данъци Бъдете предпазливи, когато става въпрос за данък... Погасителна давност на данъци „Бъдете предпазливи, когато става въпрос за данък МПС на автомобил“ Този проблем имам в момента и аз. Общ. "Кр.Село"... Последен отговор - 21.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив