Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Общ имот

14.05.2019 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Здравейте, казусът ми е следният: Аз и мой роднина притежаваме обща стара къща. Тя е построена така, че една част от нея е в моя собствен двор (където има и друга нова къща която обитаваме), а другата част е в собствеността на моя роднина (той не обитава собствеността си). общата къща е стара, останала от прадедите ни. Тя започна да се руши и да става опасна, като част от покрива й, който е от каменни плочи, започна да пада в моя двор. Предложих на моя роднина да я съборим, но той каза, че не го интересува и на него не му пречи. Подадох жалба и след огледа разрешиха сградата да се събори. Проблемът е, че моят роднина продължава да не иска да се занимава с това.
Въпросите ми са:
1. Аз мога ли да я съборя без негово съгласие при условие, че има разрешение за премахването й?
2. За да се събори обаче трябва да се влезе през неговия собствен двор. Мога ли да го заставя да ми предостави достъп, за да премахна общата постройка, която е опасна за мен и близките ми?

									Ваня Колева

Ваня Колева

Отговори (2)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

14.05.2019

Най-добър отговор*: Здравейте,
в случай че сграда не се поддържа в добро състояние, кметът на общината издава заповед, с която задължава собственика да извърши в определен срок необходимите ремонтни и възстановителни дейности за поправяне или заздравяване.
Кметът на общината издава заповед за премахване на строежи, които поради естествено износване или други обстоятелства са станали опасни за здравето и живота на гражданите, негодни са за използване, застрашени са от самосрутване, създават условия за възникване на пожар или са вредни в санитарно-хигиенно отношение и не могат да се поправят или заздравят.
В случая доколкото става ясно от описанието на ситуацията, е издадена не заповед за премахване на строежа, а само разрешение за събарянето. В този смисъл можете да поискате от кмета с писмено заявление издаване на такава заповед за премахване на строеж по чл. 195 ЗУТ. С въпросната заповед собственикът следва да се съобрази, като е необходимо да предостави и достъп за извършване на дейностите, определени в заповедта на кмета на общината. При отказ достъпът се осигурява принудително със съдействието на полицията.



За контакти
* Потребителят задал въпроса е гласувал за този отговор като най-добър

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

19.05.2019

Отговор: Здравейте госпожо Колева!
Пред Вас стоят за разрешаване два проблема - на първо място да имате съгласие от Вашия роднина за събарянето на къщата и на второ място - трябва да сте наясно с въпроса кой поема разходите при едно такова премахване / събаряне / на сграда.
Вие сте започнали сама процедура по премахване на опасна сграда, застрашаваща живота на хората, от което разбирам, че е идвала комисия и е съставила протокол,който потвърждава това. За да се премине към събаряне на сградата, въз основа на този протокол следва Кмета на Общината да издаде заповед за събарянето на сградата. За да бъде издадена тази заповед е абсолютно задължително да бъде изяснен въпроса с това кой е нейн собственик. Вие до тук само сте подали сигнал и е изготвен констативния протокол от комисия. Но, с този констативен протокол и с удостоверение за наследници и титул за собственост на сградата / нотариален акт, договор за дарение /, т.е. с всички тези документи и въз основа на тези документи, Кметът на Община Габрово трябва да издаде заповед за събарянето на сградата. Следва доброволно изпълнение от Ваша страна в определен срок и което изпълнение е за Ваша сметка, след което, ако не бъде изпълнено по доброволен ред - следва принудителния ред и когато приключи процедурата , сте длъжни да заплатите всички разходи на Общината по събарянето. Ако не го направите, Общината има право да се снабди с изпълнителен лист по чл.417 от ГПК и да си събере направените разходи. След приключване на процедурата следва отписване на имота от местни данъци и такси , респективно и кадастъра, че вече такъв имот не съществува.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имате проблем с ... . Последен отговор - от

0 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив