Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Отказ от наследство

15.04.2019 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Привет, питам за наследство. Агенция Пътна Инфрастр. отчуждава наследствени гори на прадядо ни за направа на път, но едната наследничка (пак правнучка - като мен) предоставя документ за отказ от наследството на баща си. (Казва - и от позитивите, и от негативите се отказва, каквото и да значи това). Тъй като обаче тя има и дете (на 4-5 год. ) казват че сумата, която и се пада трябва да остане "да виси" в пространството?!? Как стоят законово нещата ?

									Стоянка

Стоянка Инженер
София

Отговори (2)   

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

15.04.2019

Отговор: Здравейте!

Притесненията Ви са излишни - няма такова нещо като сума, която "да виси".
Ако отказът на бащата е действителен, той автоматично уголемява дяловете на останалите наследници от този ред. И - да, действително отказът от наследство означава именно това - отказване и от активите, и от пасивите на наследството.
Спокойно делете сумите на по-малкия брой наследници (като не броите бащата на онази дама ИЗОБЩО).
Все пак, за са сте сигурни, проверете действителен ли е този отказ - вписан ли е в Районния съд и годен ли е да произведе действие. От там нататък, убедите ли се, че всичко е О.К. с отказа, проблем няма - делите на по-малко и си разпределяте сумите.

Успех Ви пожелавам!

С поздрав: адв. Симеонова
гр. София
ул. "Христо Белчев" 18
тел. 0884945256
и 0898206091



За повече информация: exlege.bg | За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

21.04.2019

Отговор: Здравейте!
Отказ от наследство е често срещан институт на наследственото право в практиката. За да бъде действителен, лицето, което се отказва, следва да направи отказ от цялото имущество на наследодателя, което му се полага, а не на част от някого.
Конкретно на въпроса Ви - когато едно лице се отказва, то в този случай нищо не остава да виси в пространството, а на практика се увеличават квотите / идеалните части/ на останалите сънаследници.
За да ме разберете правилно - ще си послужа с един пример. Когато съпругата почине в едно четиричленно семейство, тогава преживелият съпруг получава 4/ 6 идеални части и всяко едно от децата по 1/6 идеална част. Ако, едното дете се откаже от наследство, автоматично се увеличават квотите на останалите двама сънаследници и стават съответно: за преживелият съпруг - 3/4 идеална част и за едното дете - 1/4 идеална част.
Това е правилото.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имате проблем с ... . Последен отговор - от

0 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив