Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Делба на наследствени имоти

08.05.2018 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Баща ми почина преди 4 години,оставяйки наследство от къща в провинцията и апартамент в София; Наследници сме аз,трите ми сестри и майка ми.
Наскоро разбрах, че останалите наследници са прехвърлили дяловете си от апартамента в София на една от сестрите ми, а дяловете от къщата в провинцията на друга от сестрите ми. Това се е случило няколко месеца след смъртта на баща ми, без да бъда уведомен.
Доколко това е законно и какъв е моят оптимален вариант за действие по случая, предвид намерението ми да продам моят дял от имотите. Какво да предприема ако те откажат да ги откупят. Доколко е удачно в случая да изискам и наем със задна дата от
ползващите имотите?
Всичките ми опити за диалог и желанието ми за доброволна делба биват протакани и,или отхвърлени.Моето желание е дяловете ми в съответните имоти да бъдат откупени по пазарни цени в най-бърз срок. Как може да стане това?

									Марк Бечанов

Марк Бечанов Друго

Отговори (3)    Коментара (3)

											адвокат Димитър Петков

адвокат Димитър Петков

09.05.2018

Отговор: Здравейте,
В това, което е направено, няма нищо нередно или незаконно. Всеки от съсобствениците може да прехвърли своя дял (идеални части от имота) на друг съсобственик, без предварително да уведомява всички останали съсобственици. Изискването първоначално да се предложи изкупуване на дела на съсобствениците се отнася до случаите, когато този дял се продава на външно за съсобствеността лице.
Смятам, че при заявените от Вас желания най-благоприятният и най-правилният ход за Вас е да отправите нотариална покана до всички съсобственици на съответния имот, която да съдържа предложение да закупят дела Ви на определена и посочена конкретно от Вас цена и в посочен от Вас срок, като изрично укажете, че ако не изразят воля в този срок, ще продадете дела си на друго, външно за съсобствеността лице. Препоръчвам да се обърнете към компетентен адвокат за изготвяне на текста на нотариалната покана, за да избегнете проблеми в бъдеще. Имайте предвид, че не можете да продадете дела си на външно лице при по-благоприятни условия (напр. на по-ниска цена, при отложено плащане и под.) в сравнение с цената и други условия, които сте предложили на съсобствениците си.



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

10.05.2018

Отговор: Здравейте!
Поставили сте за отговор въпрос, който винаги е бил актуален. Ще се опитам да Ви отговоря в поредността на зададените от вас въпроси.
Първи въпрос - касаещ прехвърлянето на дялове от съсобственик на съсобственик - да, това е възможно и често срещано в практиката. Не е незаконосъобразно или пък неправилно. По този начин се уголемяват дяловете на определени съсобственици. Не е била извършена продажба без Ваше знание на външно лице/ лица/, поради което не следва да бъде правен какъвто и да е коментар или обсъждане за незаконосъобразност.
Втори въпрос - касаещ Вашият дял. По отношение на Вашият дял от двата имота, най-напред сте длъжен да го предложите на останалите съделители да го закупят, тъй като сте заявили твърдо намерение за продажбата им. Ако Ви откажат, тогава можете да го предложите на 3- то външно лице.
Тук, обаче, искам да Ви информирам, че дори и да сте изпълнили всички изисквания на закона, на практика, никой не желае да изкупува идеална част, за да става съделител с
останали съсобственици.
Ако, останалите съделители не изкупят дела Ви, най-удачното е да се заведе съдебна делба, където ще може да удовлетворите вземането си чрез публична продан, ако отново не стигнете до доброволно съгласие помежду си.
Трети въпрос - когато съделител ползва идеални части на други съделители той дължи обезщетение. Това обезщетение се претендира пред съд под формата на наем и може да се поиска не повече от 5 години назад.
Тук обръщам внимание на един друг проблем. Трябва да поискате наем, трябва да сключите и тнакъв договор, защото в противен случай, ако твърдо се дистанцирате , имам предвид в продължение над 5 години и друг съсобственик владее и полага грижи за добър стопанин , може след изтичането на този период да стане собственик на Вашите идеални части по давностно владение.
Надявам се да съм внесла яснота по вълнуващите Ви въпроси.
Успех Ви пожелавам!
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

											Марк Бечанов

Марк Бечанов

11.05.2018

Коментар: Благодаря Ви за отговорите адвокат Петков и адвокат Чанкова! Бях останал с впечатлението, че ако има прехвърляне на дялове между наследниците трябва да присъстват всички. При наследсшво има наследство има ли давност?


За контакти

											Марк Бечанов

Марк Бечанов

11.05.2018

Коментар: При наследство има ли давност?


За контакти

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

11.05.2018

Отговор: Правилно сте поставил въпроса дали при наследяване един от сънаследниците може да се позове на придобивна давност по отношение на идеалните части на останалите сънаследници. В този смисъл е ТР № 1/2012 г. на ОСГК на ВКС - "владението е част от имуществото на наследодателя и с приемане на наследството то продължава от наследниците по право, независимо че само един от тях остава в наследствения имот. Презумпцията на чл.69 ЗС се прилага на общо основание в отношенията между съсобствениците, когато съсобствеността им произтича от юридически факт, различен от наследяването.
Независимо от какъв юридически факт произтича съсобствеността, е възможно този от съсобствениците, който упражнява фактическа власт върху чуждите идеални части, да превърне с едностранни действия държането им във владение. Ако се позовава на придобивна давност за чуждата идеална част, той трябва да докаже при спор за собственост, че е извършил действия, с които е обективирал спрямо останалите съсобственици намерението да владее техните идеални части за себе си".



За контакти

											Марк Бечанов

Марк Бечанов

15.05.2018

Коментар: Благодаря за отговора адвокат Митова! Доколкото успях да се ориентирам в моя случай няма давност.



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имате проблем с ... . Последен отговор - от

0 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив