Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Наемател в наследствен имот

21.06.2016 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Здравейте, преди два месеца получих в наследство апартамент в който има наемател от около една година. Намерих договор между майка ми и наемателя който не е наторално заверен. Не знам дали майка ми е декларирала доход от наем. Преди около месец казахме на наемателя, че имота се продава и трябва да се изнесе в едномесечен сток. Този срок изтече, но наемателя не иска да се изнесе а ние имаме куповач който иска да купи апартамента.
Моля даите съвет как да накарам наемателя да си трагне без да се наруши закона. Какви са стъпките и документите за това. Благодаря предварително.

									Петър

Петър

Отговори (3)    Коментара (1)

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

21.06.2016

Отговор: Можете да го поканите писмено, като в писмото го уведомявате, че прекратявате договора за наем от .... дата и го каните на .... дата, в .... часа да Ви предаде имота и ключовете. Като в противен случай ще упражнит правата си на собсвеник. Пишете и да изнесе всички свои вещи, иначе ще бъдат предадени на отговорно пазене, разходите за което ще са дължими от него. На датата отивате с двама свидетели, сменяте патрона, описвате всички вещщи вътре/негови/, протоколът се подписва от свидетелите.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

22.06.2016

Отговор: Здравейте, Петър!
Поддържам казаното от колегата Митева с изключение на последното изречение.
Съветвам Ви, всичко което е описала тя да напишете в една нотариална покана, като срещата за предаване на ключовете насрочите в кантората на същия нотариус.
Ако наемателят не се яви на срещата (сравнително рядко се случва), нотариусът ще Ви състави протокол, от който е видно, че че въпреки връчената покана, наемателят не се е явил, за да Ви предаде ключовете от имота, т.е. държането върху него.
Колкото до последното изречение - за смяната на патрона - аз съм категорично против!
И петдесет свидетели да заведете, Вие ще извършите САМОУПРАВСТВО - престъпление по чл.323 от Наказателния кодекс - "Който самоволно, не по установения от закона ред, осъществи едно оспорвано от другиго свое или чуждо действително или предполагаемо право, се наказва в немаловажни случаи с лишаване от свобода до пет години и глоба до хиляда лева."
Има сравнително бърза процедура - т. нар. "бързо производство" по реда на чл.310 от ГПК, с което можете да "извадите" наемателя от имота си. Естествено, няма да е толкова бързо, колкото при самоуправните действия, но така ще направите всичко без да нарушавате закона,точно както сте записали във въпроса си. А може и да не се наложи - ако наемателят отреагира на нотариалната покана, ще можете да продадете имота без да извършвате самоуправни действия и без да водите дела.

Пожелавам Ви успех!

С поздрав: адв. Симеонова
гр. София, бул."Васил Левски" 72
0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com






За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

22.06.2016

Отговор: Съгласна съм донякъде, но не съвсем и обяснявам защо: "Който самоволно, не по установения от закона ред, осъществи едно ОСПОРВАНО от другиго свое или чуждо действително или предполагаемо право....
Ако се изпрати писмена покана /дали да е нотариална е друг въпрос/ и получателят не възрази/оспори правото Ви, което претендирате, на практика липсва съставомерност - фактът на оспорването. Няма самоуправство, защото ЛИПСВА ПРАВЕН СПОР между двете страни по наемното правоотношение. Според константната съдебна практика, за да е налице самоуправство се изисква преди започване на самоуправните действия да е съществувал правен спор между страните.
Друг е въпроса, че е налице нарушаване неприкосновеността на жилището.
Разбира се, право на клиента е да прецени какво и как. В този ред на мисли, наемодателят също може да подаде жалба в съответната районна прокуратура за самоуправство от страна на наемателя - при прекратен договор и покана за освобождаване на имота, наемателят самоуправства, като не освобождава имота. По тези жалби, прокуратуата прекратява производството, тъй като"'не са налице данни за извършено престъпление". Но не пречи да опита, а след това и да води дело за опразване на наетия имот.



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											Петър

Петър

23.06.2016

Коментар: Благодаря ви за отговорите. Радвам се че все още има хора готови да помогнат в нужда. Успяхме да убедим наемателя да се изнесе доброволно като ние се съгласихме да му опростим последните два неплатени неама. Ако нещо се обърка ще действаме по стъпките които вие описахте.
Желая ви прекрасен ден!



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имате проблем с ... . Последен отговор - от

0 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив