Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Проблем с делба (наплащане) на наследствено жилище

14.12.2012 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Здравейте. Съпругът ми и сестра му разполагат с по 1/2 идеални части от наследствен имот. Става въпрос за двуетажна еднофамилна къща с мазе и таван (по-скоро подпокривно пространство) и около 200 кв.м вътрешен двор. За нас то е единствено жилище. В него живее все още единият жив родител на съпруга ми. имотът е неподеляем, защото двата етажа не могат да се обособят като отделни апартаменти. Първият етаж е преходен и не позволява изграждането на отделно стълбище към втория етаж, който обитаваме ние. Също така за цялата къща има един единствен санитарен възел, разположен между 1-ви и приземен етаж. Може ли при тези обстоятелства сестрата да продаде своята част от имота? Реално свободен за продан на трето лице (евентуално) е първият етаж, който не е самостоятелен. Може ли тя да продава на трето лице не конкретна част, а идеални части? Това би означавало и 1/2 от етажа, който обитаваме ние. За отговора предварително благодаря.

									petja

petja

Отговори (3)    Коментара (1)

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

14.12.2012

Отговор: Може да продаде, да. Но идеални части, тъй като няма делба. За целта, ако реши да продава е необходимо да го предложи първо на на Вашия съпруг и едва, ако той откаже да купи, тогава може да продава на трети лица и то, на цената, на която е предложила и на Вас. Колкото до идеалните части, казвате, че имат по 1/2, имотът е наследствен и единият родител е жив. Ако е наследен от починалия родител, то дял би трябвало да има и живият родител, а не само децата.


За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

14.12.2012

Отговор: Понеже въпросът Ви няма много общо със заглавието, което сте му дали "Проблем с делба /наплащане/...", то искам да Ви кажа, че всеки от съсобствениците може да изплати дела на другия, стига да има съгласие за цената. Тогава се прави договор за доброволна делба или договор за продажба на идеални части. Ако не можете да се разберете за цена или има някакви други несъгласия, остава съдебна делба. В такова дело, Вие можете да искате от съда да Ви възложи имота, тъй като живеете там и нямате друго жилище. Ако това стане, съдът ще постанови да изплатите дела на другия съсобственик, като цената за него се определя от вещо лице, назначено по делото, което дава заключение за пазарната стойност на имота.


За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											petja

petja

15.12.2012

Коментар: Адвокат Миткова, благодаря за отговора. Да, може би не съм формулирала някои неща съвсем точно поради липсата на всякакъв опит в подобен вид материя. Жилището е наследствено, но то е дарено по- рано на двете деца от починалия родител. В случая действително става въпрос за наплащане дела на сестрата,тъй като този имот и е абсолютно излишен и тя не желае да има разходи по него като съсобственик (данъци, евентуално средства за поддръжката му при нужда). И тук деликатната част, че не можем да се споразумеем за цената, тъй като тя държи да се изчислява на база идеални части, както е записано в нотариалния акт (= висока цена), а не на свободния (несамостоятелен) първи етаж и по 1/2 от останалите неща- двор, гараж (по- ниска цена). Да, тя може да е в правото си да настоява за това, но ми е странна мисълта, че в цената се калкулира на практика и половината от жилището ни, разглеждано като идеални части. Затова се интересувах, дали тя може да продава идеални части на трето лице, ако не успея да й платя (той коячаст от къщата купува в крайна сметка и къде ще се разполага?!?) и втори вариант- дали трето лице би купило първия етаж при неудобствата, които съм описала във въпроса- преходен, няма санитарен възел, т. е. някакво законово положение и ограничение, че чужд човек не може да бъде настанен в необособяемо като два апартамента еднофамилно жилище. Дано да съм успяла да изясня ситуацията. За всеки отговор и съвет благодаря.


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

16.12.2012

Отговор: Трето лице не може да купи реален дял от имота /първи етаж или друго/. Може да купи идеални части, което значи идеална част от всичко - първи етаж, втори етаж, мазета и т.н. Де факто и де юре, сетрата е собственик на 1/ 2 от всеки квадратен сантиметър от имота. Така, че е в правото си да опредлея така цената - за половината имот. Друг е въпросът, че не можете да договорите цена, която да е приемлива и за двете страни.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имате проблем с ... . Последен отговор - от

0 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив