Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Проблем на дъщеря ми със съсобственик на двустайно жилище - братовчедка на починалият ми бивш съпруг

19.08.2012 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Здравейте. Дъщеря ми наследява 1/2 идеална част от имота от 1994 г. Не съм знаела за това наследство. Братовчедката получава другата 1/2 през 1995г. От 2008г. насам, когато научих за казуса, се опитвам с добро да реша проблема - напр. тя да изплати половината от апартамента на дъщеря ми по пазарни цени или да се продаде на трето лице и да си разделят парите по равно. Няма развитие, заради отказ.Освен, че е ползвала и нейната половина през всичките тези години, сега братовчедката е заминала за чужбина и жилището не се използва, няма достъп до него. За това научих, след като изпратих покана да изплаща на дъщеря ми наем за нейната част. Въпросът е - на какво дъщеря ми има право и какви правни механизми трябва да се задействат, за да се възползва тя от правата си - най-накрая. Това, че е ощетена - е неоспорим факт. Какво може да се направи в рамките на закона, за да се възмезди за пропуснати ползи и как да се процедира с нея по-нататък. Съд-добре, а друг вариант? Или комбинация от двата?

									Анжела Димитрова

Анжела Димитрова Друго
София

Отговори (2)    Коментара (2)

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

19.08.2012

Отговор: Обезщетение за ползване се дължи от момента на поканата, за минал период не може. Единият вариант е да влезете в имота и да го ползвате, пък братовчедката да го мисли как да се оправя. Другият вариант - съдебна делба на имота. Най-веторяно същия ще ъде изнесен от съда на публична продан. В делото ще претендирате и натрупалите се суми за обезщетение за ползването.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											Анжела Димитрова

Анжела Димитрова

20.08.2012

Коментар: Благодаря за бързият отговор.
Породиха се допълнителни въпроси:
1. В имота мога и трябва да вляза само законно - как да стане това? Целта е да се установи състоянието му позволява ли да бъде отдавано под наем, или ще се наложи продажба чрез търг.
2. Може ли дъщеря ми да подаде иск за делба, когато знаем, че братовчедката е извън България /по твърдения на съседи/? Има ли ползи и вреди в този случай - за кого и какви?
3. Вие как бихте постъпили, ако бяхте на мое място?
Предварително благодаря за новите отговори.



За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

20.08.2012

Най-добър отговор*: Законният начин е да я поканите писмено в конкретен ден и час да Ви предаде владението на имота, заедно с ключове за същия. И че, ако в този ден и час това не стане, ще се възползвате от правото си на собственик да влезете в имота. За целта Ви трябват свидетели, протокол и видеозаснемане. Целта е да се опишат всички вещи вътре, за да няма после обвинения в липси и т.н. Колкото до съдебната делба, няма пречка да образувате дело, като за призоваване посочите постоянния й адрес тук. Ако не я открият, съда ще й назначи особен представител. В крайна сметка, това очевидно е единственият начин да получите полагащото Ви се по закон. Целта на делбата е да се прекрати съсобствеността, като имота или се възложи в дял на единия съделител, а другия му изплати дела или се изнася на публична продан, на която можете да участвате. Получената сума се разпределя между съделителите, съобразно квотите им.


За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти
* Потребителят задал въпроса е гласувал за този отговор като най-добър

											Анжела Димитрова

Анжела Димитрова

20.08.2012

Коментар: Благодаря Ви за изчерпателният отговор. Знам, че ни предстои сложна битка, ама няма друг изход - сагата с този имот най-накрая трябва да приключи. Но понякога се питам - има ли смисъл в това? Няма ли да е по-лесно направо дъщеря ми да си продаде дяла на трето лице? Така чуждият човек няма да го въртят с години и ще настоява безкомпромисно за правата си. Аз с години не съм и предполагала, че тя е наследила имот, а после братовчедката все обещаваше, протакаше... И така до днес, когато пак сме в задънена улица.


За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имате проблем с ... . Последен отговор - от

0 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив