Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Дарение на имот или завещание

05.03.2012 - Правни казуси - 6 Отговори     (0)

Здравейте! През 1993 г., родителите ми с нотариален акт ми дариха 1/2 идеална част от жилището си/със запазване право на ползване до живот/. След нотариалната заверка не сме обявили това в агенция по вписвания или в съвета/не сме знаели,че трябва/. При това положение дарението в сила ли е или не? През изтеклите години единият ми родител почина,а другият, имайки желание жилището да остане за мен/имам сестра/е написал собственоръчно завещание/което не е заверено никъде/,че желае след смъртта му имота да остане за мен/поради факта,че сестра ми го е огорчила/. Това правно издържано ли е? Има ли основание сестра ми да притежава част от това жилище след време/когато почине и другият родител/.
Благодаря Ви предварително за отговора

									Елена Петрова

Елена Петрова

Отговори (6)   

											Десислава Щебетовска

Десислава Щебетовска

05.03.2012

Отговор: След като имате нотариален акт за дарението, то е вписано в Агенция по вписванията. Всички сделки за покупко-продажба, дарение и т.н свързани с имоти и минали през нотариус се вписват. Завещанието може да се съхранява от завещателя или негов доверен човек, може да се даде за пазене и при нотариус. Ако се съхранява от вас - след смъртта на завещателя вие можете да поискате обявяването му от нотариус. Ако се съхранява при нотариус, то той съставя протокол с подписите на завещателя и на самия нотариус, който ще го съхранява. Задължително е завещанието да има подпис на завещателя и дата, както и да е написано саморъчно. В противен случай то е нищожно. След смъртта на завещателя, нотариусът при когото се пази това завещание, прави препис и го вписва в Агенция по вписванията. По прицип саморъчното завещание може да се оспорва от друга заинтересована страна, когато става дума за имот. Тогава се прави проверка за истинността на завещанието и се минава през съдебен процес. Съветвам ви да се консултирате с юрист, който ще ви помогне с повече разяснения и би могъл фактически да ви бъде полезен. Успех.


За повече информация: http://goddess.bg | За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

05.03.2012

Отговор: Вашата сестра има т.нар. запазена част от наследството по закон. Ако завещателят се е разпоредил по начин, който накърнява запазената част на наследник, последният може по съдебен ред да иска намаляване на полученото от Вас, чрез завещанието.
Закон за наследството: Чл. 29. (1) Запазената част на низходящи (включително и осиновените), когато наследодателят не е оставил съпруг, е: при едно дете или низходящи от него - 1/2, а при две и повече деца или низходящи от тях - 2/3 от имуществото на наследодателя.
Чл. 30. (1) наследник с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради завещания или дарения, може да иска намалението им до размера, необходим за допълване на неговата запазена част, след като прихване направените в негова полза завети и дарения с изключение на обичайните дарове.

Както виждате и при завещание, и при дарение може да се оспорва. Продажба с опция запазено право на ползване за майка Ви е най-сигурният вариант.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											dani_50

dani_50

09.03.2012

Отговор: Сестра Ви има запазена част.За да остане жилището само на Вас,тя трябва да се откаже нотариално от запазената част и то сега,докато е жив родителя.


За контакти

											nikolina pencheva

nikolina pencheva

11.05.2012

Отговор: Вашият Отговор


За контакти

											elena angelova

elena angelova

12.07.2012

Отговор: Вашият Отговор


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

12.07.2012

Отговор: Предварителният отказ от наследство, в това число запазена част е недействителен. Не може да се откаже нещо, което още не е получено. Азбучен принцип в правото.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имате проблем с ... . Последен отговор - от

0 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив