Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Покупка и дело

11.09.2017 - Покупка на имот - 1 Отговори     (0)

Здравейте,подписах предварителен договор за закупуване самостиятелен 1-ви етаж от двуетажна къща(101кв.м) с право на собственост на 50% идеални части от земята около къщата(общо 600 кв.м)Оказва се,че собственика на втория етаж съди собственика на първия, с цел съдебна делба на двора.Мога ли да предвижа закупуването на имота и какви рискове крие това дело срещу настоящия собственик?

									Светослав Т

Светослав Т

Отговори (1)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

12.09.2017

Отговор: Когато всеки от собствениците притежава самостоятелен обект, в случая това са етажите от къщата, то земята към всеки етаж, се явява обща част. Иск за делба на такъв имот е недопустим. Единствената възможост съдът да допусне делба, е след като служебно изиска становище по чл.201 от ЗУТ от кмета на общината. С това становище, кмета се произнася дали имотът е делим, като площ и лице. Ако е делим, делбата може да продължи, като парцела се дели на два парцела. И всеки става собственик, освен на етажа си и на самостоятелен парцел. Което е и чудесно, защото вече няма никакви обвързаности по земята. Поради това, считам, че твърде вероятно делото да не е за делба, а за разпределне ползването на двора. Тоест, двамата са имали конфликти кой къде да си сложи барбекюто и кой къде да си сади доматите. И единият е завел дело за разпределение ползването на двора. Такова дело завършва, като съда разпределя кой коя половина от двора да ползва - лява, дясна, отпред или отзад, в зависимост от разположението на къщата. Това по никакъв начин не променя собствеността, единствено улеснява ежедневието на собствениците.
Отделно, ако има дело за делба, то исковата молба по която е образувано делото се вписва задължително в Служба по вписванията. Тоест, при проверка на имота за тежести, ще излезе. Проверете за какво точно е делото, нека продавача Ви даде копия от съдебни книжа - искова молба, отговор на искова молба и други. Но и в двата случая, не виждам проблем за Вас.



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Покупка на имот

Виж всички въпроси

Притежаването право на строеж ограничава ли собствеността върху земя, в която е... Закупих апартамент от обезщетен собственик, който ми продаде и 1/2 и.ч от правото на собственост върху мястото, в което е построена жилищна сграда.... Последен отговор - 7.10.2017 от адв.Галина Чанкова

5 Отговори

Декларация по чл.14 от ЗМДТ-казус Здравейте! ЮЛ и ФЛ закупуват поземлен имот в съотношение 2/3 към 1/3, с находящи се постройки (сграда,две постройки на допълващо застрояване и една,... Последен отговор - 28.09.2017 от Адвокат Николина Митова

3 Отговори

Покупка на апартамент Здравей те С приятелката ми ни предстой покупка на апартамен, интересува ме при прехвърлянето възможно ли е да сме съсобственици? И понеже тя дава по... Последен отговор - 7.10.2017 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Покупко-продажба Здравейте,заедно с брат ми построих къща с потребителски кредит.Строежа беше записан на родителите ми,заради развода на брат ми.Впоследствие брат ми... Последен отговор - 22.09.2017 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

купуване на земя от жилфонд Имам сграда построена през 1992 г,Плащам наем към жилфонд с известно прекъсване подновихме договорът наново,Сградата е построена с търговска цел,Може ли... Последен отговор - 16.10.2017 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив