Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Плащане на данък сгради в София

21.01.2013 - Данъци и такси - 1 Отговори     (0)

Здравейте. Имам следния казус: от октомври 2011 г. съм собственик на имот в София, Младост.
Имотът е записан като 50% моя собственост и 50% собственост на жена ми. Миналата година платих данък върху имота през epay.bg /около 130 лв./, но тази година се появи следният проблем: при проверка от страна на жена ми се оказа, че и тя дължи същата сума за миналата година, и то за същия имот, т.е. всеки от собствениците дължи данък за един и същ имот. Това нормално ли е? Моля, очаквам компетентното Ви мнение. Поздрави.

									радослав

радослав

Отговори (1)   

											Милена Миткова

Милена Миткова

22.01.2013

Отговор: Принципът е следният: данъкът е за един имот и представлява някаква сума. Тази сума се разпределя съобразно дяловете на съсобствениците. Ако същите, разбира се са точно декларирани в данъчното. Което става с декларация-образец, при придобиване на имота. Във вашия случай, възможностите са няколко. Целият размер на данъка да е 260 лева на година /данък сграда и такса смет/, а Вие сте платил само Вашата част. Съответно, задължението на другия съсобственик стои, като неплатено. Или размера на данъка е общо 130 лева за целия имот /по 65 лева на съсобственик/. А Вие сте платил 130 лева, но сте ги платил от свое име. И системата на данъчните отчита плащане от Вас, вкл. и надвнесен данък. Това се отразява само по Вашата партида, тъй като наредител на плащането сте Вие. По партидата на съпругата Ви няма постъпили суми от нейно име. И разбира се, винаги остава възможността за грешка в системата на данъчните. За това, най-добре е да вземете съобщенията за дължим данък, платежния документ, с който сте внесли тези 130 лв. и да отидете на място в общината. За да разберете какво и от кого е платено за имота.
В заключение - да, всеки от собствениците дължи данък за един и същи имот. Но не данъка за целия имот, а само тази част от него, която е пропорционална на дела му от имота. Тоест, ако за целия имот дължимия данък е общо 260 лева, съсобствениците са двама, то всеки от тях ще дължи по 130 лева.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Данък за апартамент получих като наследство част от апартамент, попълних данълна декларация по чл.14 според нотариалния акт и отидох в данъчната служба, но служителката... Последен отговор - 28.08.2015 от Милена Миткова

5 Отговори

Лихва върху стари задължения по данък сгради и такса смет Здравейте, тъй като дължахме данък сгради и смет за повече от 5г назад, сумата беше платена в данъчното на каса, но без дължимата лихва. Касиерката е... Последен отговор - 24.07.2015 от Рая

4 Отговори

Плащане на задължение Здравейте! Водихме дело срещу АПИ във връзка с отчуждаване на имот, което загубихме. Въпросът ми е: Трябва ли да плащаме нещо допълнително, защото сме... Последен отговор - 28.08.2015 от Силвия

2 Отговори

Такса Въвод Здравейте, Бих искала да попитам при покупка на имот на публичен търг и издаване на Протокол за въвод задължително ли се заплаща такса в размер на 1,2%?... Последен отговор - 28.08.2015 от адвокат Димитър Петков

1 Отговори

местни данъци и такси Притежавам 1/2 ид.част от имот в провинцията за който дължа данъци от 2010 година.Получих акт за установяване на задължения по чл.107 ал.3 от ДОПК.От него... Последен отговор - 28.07.2015 от Милена Миткова

1 Отговори
Виж всички въпроси
Свържете се с нас

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив