Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Данъчни облекчения за млади семейства при закупуване на жилище с ипотека

20.01.2012 - Покупка на имот - 1 Отговори     (0)

Интересува ме нещо по-конкретно по въпроса някакъв нагледен пример в цифри. Примерно тегля 50000лв., заплатата ми е 750 лв., от които 250 лв. са данъци, това облекчение еднократно ли е или за целия период на кредита. Каква част от данъците ми ще бъдат приспаднати?

									Мартин Василев

Мартин Василев Друго
Разград област

Отговори (1)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

20.01.2012

Отговор: Данъчното облекчение се ползва година за година, а не наведнъж за целия период на кредита. Каква част е размерът на облекчението, зависи от това какви лихви плащате. Ето Ви извадка от ЗДДФЛ, за да се ориентирате:

Данъчно облекчение за млади семейства

Чл. 22а. (Нов - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., отм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., нов - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) Местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства, като приспадат от сумата от годишните данъчни основи по чл.17 направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:

1. договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;

2. данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;

3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.

(2) Когато размерът на ипотечния кредит е по-голям от 100 000 лв., данъчното облекчение по ал. 1 може да се ползва за направени през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата.

(3) Данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 и при условие, че данъчно задълженото лице представи писмена декларация от съпруга/та, че няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година.

(4) Обстоятелствата и условията по ал. 1 - 3 се декларират от лицето в годишната данъчна декларация по чл. 50.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Покупка на имот

Виж всички въпроси

дарен имот срещу гледане и издръжка Преди много години родителите ми направиха дарение на апартамент срещу гледане и издръжка на моя син/техен внук/.Към момента на сделката той беше... Последен отговор - 4.01.2018 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Покупка на помещение за инвестиция - статут Здравейте! Възнамерявам да купя малък имот с цел инвестиция. Често намирам обяви за офиси или магазини, които се предлагат като универсални решения... Последен отговор - 7.01.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Покупка на гараж Здравейте, обмислям закупуване на подземен гараж, който се води отделен обект и е с нотариален акт. Според собственика гаражът няма отделна партида за... Последен отговор - 16.01.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Облекчения при закупуване на жилище от многодетно семейство Здравейте, Преди няколко месеца попаднах на информация за проектозакон за облекчения при закупуване на жилище от многодетно семейство. Понастоящем... Последен отговор - 18.01.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Идеални части и данъчна оценка Закупувам имот с документ Протокол за делба, в който е описано че имота е 2 помещения с пространство 108,88 куб.м. /което като се сметне излиза 45 кв., колкото... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив