Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Как се възстановяват загубени строителни книжа?

16.08.2011 - Строителство - 2 Отговори     (1)

Здравейте, съвсем скоро при пожар бяха унищожени почти всичките ми строителни книжа за къща в гр. София, в която аз съм инвеститор и собственик на две ателиета. Сградата е 5-та категория и има Удостоверение за въвеждане в експлоатация от 2009 г., издадено от ДАГ. Исках да направя справка с договора си за присъединяване с ЧЕЗ, но за съжаление вече го нямам. Обърнах се към общината, която издаде Разрешението за строеж, с молба за копие от този и др. документи, но след почти едномесечно чакане колежката от архива да се върне от неплатен отпуск ми казаха, че не могат да намерят папката с документи. Попитах в ЧЕЗ, там ми заявиха че ги пазят 1 година /проектът е от 2004/ и после още 3 години, след което договорите се унищожават. Къде да си търся договора и схемите? Как е възможно в общината да загубят цяла папка документация?

									ваня кекеменова

ваня кекеменова

Отговори (2)   

											Калоян Балинов

Калоян Балинов

16.08.2011

Отговор: Здравейте,

във Варна вадим документи и разрешителни без никакъв проблем от районните кметства. Няма логика да се пазят книжата 1 година.



За повече информация: http://balinovinvest.com/ | За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

16.08.2011

Отговор: Пуснете писмено заявление с вх.номер в деловодството на съответната община, като изискате копия от строителните книжа. По закон - чл.155 от ЗУТ документите се пазят безсрочно в архива на общината.
Ако ви отговорят, че същите са изгубени, унищожени и т.н., можете да направите възстановяване на загубени строителни книжа. Процедурата е по чл.145, ал.5 от ЗУТ.
Колкото до ЧЕЗ, не смятам, че пазят договорите 1 година. Все пак срокът на договора Ви с тях не е за един месец. А и при евентуално неплащане от Ваша страна на сметки за ток, как тогава ще докажат, че имате договорни отношения? Има и друг момент, в зависимост от това кога е вадено разрешението за строеж. От юли 2003г., органите, издали разрешение за строеж, уведомяват писмено съответните регионални дирекции за национален строителен контрол за издадените разрешения за строеж и изпращат копия от тях в 7-дневен срок от издаването им. Т.е. копие от разрешението за строеж може да има и в съответната РДНСК.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Строителство

Виж всички въпроси

незаконен навес собственик съм на имот в които има незаконен навес строен преди повече от20г. Навеса е с бетонов покрив подпрян на обща каменна ограда ,направих му лек... Последен отговор - 4.10.2017 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Получаване разрешение за строеж от общината за газ и ток Здравейте, по скица имотът ни граничи с улица,която фигурира в кадастъра,но фактически не е приключила процедурата по отчуждаване от общината.По тази... Последен отговор - 15.09.2017 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Отстояние между сгради в един УПИ Има ли някакво изискване за отстояние между самите жилищни сгради, които са построени в един УПИ? В ЗУТ намирам изисквания за отстояние от самата... Последен отговор - 26.09.2017 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Строеж на къща Здравейте, имаме имот в около 900кв и в негонима вече една жилищна постройка 35кв и искаме да построим още една къща от около 65-70кв (тип сглобяема дървена... Последен отговор - 17.10.2017 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Строеж на жилищна сграда Здравейте, имаме имот в около 900кв и в негонима вече една жилищна постройка 35кв и искаме да построим още една къща от около 65-70кв (тип сглобяема дървена... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив