Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Продажба на къща и данък печалба

30.08.2011 - Продажба на имот - 2 Отговори     (0)

Здравейте, ние сме трима наследници на дворно място с площ 1000 кв.м. Върху него построихме три, залепени една до друга, еднакви по площ къщи, разделихме ги с доброволна делба и всеки си извади акт 16 за собствената си къща, а останалата част от двора е обща. Първият ми въпрос е мога ли да продам своята къща и дела си от двора на трето лице, не на съсобствениците, без да се налага да искам тяхното съгласие. Вторият ми въпрос е дължа ли данък печалба от евентуална продажба, при положение че акт 16 е от 2010 г., т.е. притежавам къщата по малко от една година. Ако се дължи данък, има ли вариант да прехвърля собствеността на купувача като дарение или друго, за да се избегне данъка?

									Eva

Eva

Отговори (2)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

31.08.2011

Отговор: Не е необходимо да искате съгласие от другите съсобственици на дворното място. В случая притежаваните идеални части от земята са обслужващи сградите, всяка от които е отделен обект. Същата е хипотезата при етажна собственост - продавате апартамент, но не питате съседите, дали можете да продадете и прилежащите ид.части от земята.
Относно дължимия данък - дължите данък само върху разликата, която се получава между цената, на която Вие сте придобил имота и цената, на която го продавате, намалена с 10% разходи /чл.33, ал.1 от ЗДДФЛ/. В случая, цената на придобиване ще е данъчната оценка.
Пример: данъчна оценка 1000 лв. Продажна цена 1500лв. Разликата в случая е 500лв. Тя се намалява с 10% и става 450лв. Върху тази сума - 450лв. дължите данък доход. Ако не ползвате някакви специални данъчни облекчения,ще дължите данък в размер на 45лв.
Този доход се декларира в годишната декларация, която се подава до края на м.април за доходи получени в предходната година.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Albena

Albena

04.08.2012

Отговор: Вашият Отговор


За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

Продажба на земеделска земя Здравейте, имам следното питане. Трима наследника сме и имаме наследствен имот-земеделска нива, която се намира до ваканционно селище и собственика на... Последен отговор - 10.01.2018 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

прехвърлен апартамент с договор за гледане и издръжка Собственик на апартамент е сключил договор за гледане и издръжка с дъщеря си и единият внук /син на дъщерята/.След неговата смърт кой какви части ще... Последен отговор - 5.01.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Продажба на автомобил Продадох автомобил, който вече е регистриран в КАТ на името на купувача.Трябва ли да отпиша колата от моето име и, ако да, къде - в КАТ или Данъчната... Последен отговор - 8.01.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

запазване на ипотеката при продажба на апартамент Здравейте, преди няколко години със съпруга ми купихме апартамент, като за изплащането му аз сключих договор за ипотека. Можем ли сега да продадем на... Последен отговор - 16.01.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Наследство Здравейте,децата ми са малолетни наследници на починалия си баща, с когото не сме имали граждански брак.Починалият е бил съдружник в ООД.Преживелия... Последен отговор - 16.01.2018 от адв. Симеонова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив