Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Декларация по чл.14 от ЗМДТ-казус

28.09.2017 - Покупка на имот - 2 Отговори     (0)

Здравейте! ЮЛ и ФЛ закупуват поземлен имот в съотношение 2/3 към 1/3, с находящи се постройки (сграда,две постройки на допълващо застрояване и една, отбелязана като хангар,депо) в него, с цел събаряне и строеж на жил.сграда. ФЛ е съинвеститор, не е обещетено лице. Как следва да се попълни декл.по чл.14-ЮЛ и ФЛ могат ли да са в една партида; има ли смисъл да се декларират сградата и прилежащите й постройки, при положение че ще се събарят? Трябва ли да се декларира отчетна стойност за земята? Много ще съм благодарна, ако някой отговори на тези въпроси!

									vega_kres

vega_kres

Отговори (2)    Коментара (1)

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

28.09.2017

Отговор: Здравейте!
Член 14, ал. 1 от ЗМДТ задължава придобилите собственост върху недвижим имот лица да подадат данъчна декларация пред местната Община по местонахождение на имота в 2- месечен срок от придобиването на имота. Когато става въпрос за сделка с прехвърлителен характер - този срок е 2- месечен от придобиването на имота. Също такъв е срока и при придобиване на имот по давност. Когато става въпрос за придобиване на имот чрез дарение - този срок е 6- месечен от придобиване собствеността на имота.
Важно е да се знае, че подадената декларация от един съсобственик, съответно ползвател, ползва останалите съсобственици или ползватели.
Този данък се определя върху данъчната оценка на имота и се съобщава до 01.03. всяка календарна година.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. "Три уши", 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

											vega_kres

vega_kres

28.09.2017

Коментар: Всичко, което сте написали ми е ясно. Никъде не видях отговори на поставените от мен въпроси.


За контакти

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

28.09.2017

Отговор: Здравейте,

накратко ще се опитам да отговоря на поставените от Вас въпроси:
1. Необходимо е да се декларират сградата и прилежащите постройки, независимо че същите ще бъдат съборени предвид че към декларацията се прилага и нотариалният акт за покупко-продажба, в който сградите са предмет на сделка.
2. ЮЛ следва да декларира отчетната стойност в частта от Декларацията по чл. 14 ЗМДТ, която касае само ЮЛ.



За контакти

Популярни въпроси - Покупка на имот

Виж всички въпроси

Покупка на имот Здравейте! При покупка на имот продавача не ми предоставя нотариален акт ,а решение от съда за делба,където се посочва ,че баща му е собственика на... Последен отговор - 19.02.2018 от Кристина Найденова

3 Отговори

покупка на имот 1-каква е цената на общински уретулиран имот в кв Надежда 2-цена на новопостроен апалртамент в същия квартал Благодаря! Последен отговор - 16.02.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Покупка на имот Здравейте! Искам да закупя апартамент, но продавачът ми предоставя като документ само решение за делба на съда между баща му и леля му,където е описано... Последен отговор - 22.02.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

земеделска земя Здравейте, имам зеленчукова градина, която се стремя да разширявам. В съседство има земя с площ около 10 дек която ме интересува, тя обаче е наследствена... Последен отговор - 20.02.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Имате проблем с ... Задайте въпроса си тук! Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив