Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Оценка на имот

27.06.2012 - Оценка на имот - 3 Отговори     (0)

Общината купува от мен 90 кв.метра от имота.Оценката, която е направена от специалисти е 50 лв. на кв. метър. Когато отидох да подписвам предварителен договор разбрах,че ще ми платят цената без ДДС, защото общината била регистрирана по ДДС,а аз -физическо лице.
Правилно ли е това?

									силвия иванова

силвия иванова

Отговори (3)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

27.06.2012

Отговор: На първо място, според Закона за ДДС - чл. 45. (1) Освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, както и отдаването й под наем или аренда, с изключение на прехвърлянето на право на собственост върху урегулиран поземлен имот по смисъла на Закона за устройство на територията.
Очевидно 90кв.м. няма как да са УПИ, а са част от такъв и в този смисъл продажбата не се облага с ДДС.
Друг е въпросът и че пак според Закона за ДДС чл.3, ал.5 Не са данъчно задължени лица държавата, държавните и местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки и качеството им на орган на държавна или местна власт, включително в случаите, когато събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности или доставки, с изключение на някои услуги, които не касаят недвижими имоти.
Така че, няма основание за начисляване на ДДС по сделката. Пък и не забравяйте, че ако бъде начислено, някой трябва да го плати, все пак.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Виолета Петкова

Виолета Петкова

27.06.2012

Отговор: Здравейте, само искам да добавя, че самият независим оценител в зависимост от изискванията на възложителя и данните за собствеността на имота би трябвало да е посочил в оценителския доклад дали в СПС е включен или не е ДДС.От това, което пишете не е редно да ви се начислява ДДС поради това, че вие сте физическо лице.По-някаква неподозирана от нас причина може да е било наложително в оценката да се вкл.ДДС.Погледнете доклада, може там да е посочена СПС 60лв/кв.м. с ДДС(което означава основа 50лв).Поздрави и успех.


За повече информация: http://www.ocenki-bg.com | За контакти

											Иванов

Иванов

14.08.2012

Отговор: Стойността и цената са две различни икономически категории.

В становището си оценителят винаги дава заключение за стойност.



За контакти

Популярни въпроси - Оценка на имот

Виж всички въпроси

пазарна оценка Здравейте,искам да попитам пазарната оценка за колко време важи,защото от банката толкова ни замотаха,че сега ми излизат с номера ,че ми изтича... Последен отговор - 6.05.2017 от Кристина Найденова

2 Отговори

Ще разменяме имоти с брат ми. Цената на 1-я е известна. Искам да преценя... Здравейте, имам нужда от помощ. Имота, чиято цена не мога да преценя представлява 300 кв.метра и едноетажна къща в кв.Кючук Париж, гр. Пловдив. Има 3-ма... Последен отговор - 28.11.2017 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Таванско помещение Искам да попитам колко струва половин таван в Карлово.Живея на 1 ви етаж от двуетажна къща.тавана немогат да го ползвам и съседите отгоре искат да го... Последен отговор - 27.11.2017 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Здравейте данъчна оценка земя Драгалевци. Здравейте, интересува ме, колко е данъчната оценка на земята, кв.м. в Драгалевци ? Благодаря . Последен отговор - 27.11.2017 от инж. Петър Петров

1 Отговори

Заем оферта между индивидите, без такси. Здравейте, искам да ви информирам, че предоставя дългосрочни и краткосрочни заеми. Моите кредитните оферти са между € 3500 до 7000,000 евро за период на... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив