Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Продажба на имот,придобит на части

16.05.2012 - Продажба на имот - 1 Отговори     (0)

През 2004 година,придобих по наследство от майка ми 2І3 от апартамент. Другата 1/3 бе наследена от брат ми. След дълги дела, през 2012 година заплатих частта на брат ми в размер на 30 000 лв. Непосредствено след придобиването на целия апартамент реших да го продам . Трябва ли да декларирам целия апартамент или само частта,която съм закупила през 2012 г., тъй като съгласно ЗДДФЛ декларация се подава само за жил.имоти придобити през последните 3 години при продажба на 1 имот или 5 год.при продажба на 2 имота? Става въпрос за годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ.

									janet

janet Консултант

Отговори (1)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

16.05.2012

Отговор: Здравейте, въпросът Ви обхваща две различни хипотези. Първата, касае деклариране на придобит имот, срокът е двумесечен. Втората, касае облагане на доход от продажба на имот.
По първата - в двумесечен срок от придобиването, респективно от влизане в законна сила на съдебното решение, следва да подадете коригираща декларация по образец в отдел "местни данъци и такси" на съответната община. Корекцията се изразява в това, че собствеността Ви не е вече върху 2/3, а върху целия имот, както и трябва да коригирате начин на придобиване - наследство и съдебно решение. След като тази информация бъде въведена, ще можете да се снабдите и с данъчна оценка на целия имот, в която единствено Вие ще фигурирате, като собственик.
По втората хипотеза - да, чл.13, ал. 1 от ЗДДФЛ казва, че не са облагаеми доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години. Отново в чл.13, но в т.26 е предвидено, че не са облагаеми и доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет. Тоест, данък върху дохода от продажба ще се дължи само за частта 1/3 от имота, който сте придобили през 2012г. срещу заплащане на 30 000лв. Данъкът се изчислява, като разликата между цената на придобиване /във Вашия случай 30 000лв/. и продажната цена се намали с 10% и остатъкът формира облагаемия доход - чл.33, ал.1 от ЗДДФЛ. В момента данъчната ставка върху облагаемия доход е 10%.
Данъчна декларация за доходите получени през 2012г. следва да подадете през 2013г. Такава декларация се подава, само ако имате да декларирате облагаеми доходи. Доходи, които са необлагаеми по смисъла на ЗДДФЛ не се декларират. В декларацията следва да посочите не цялата получена сума от продажбата, а само тази, която ще се облага - тази, която съответства на 1/3 от имота, изчислена по описания по-горе начин.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

Продажба на земеделска земя Здравейте, имам следното питане. Трима наследника сме и имаме наследствен имот-земеделска нива, която се намира до ваканционно селище и собственика на... Последен отговор - 10.01.2018 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

прехвърлен апартамент с договор за гледане и издръжка Собственик на апартамент е сключил договор за гледане и издръжка с дъщеря си и единият внук /син на дъщерята/.След неговата смърт кой какви части ще... Последен отговор - 5.01.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Продажба на автомобил Продадох автомобил, който вече е регистриран в КАТ на името на купувача.Трябва ли да отпиша колата от моето име и, ако да, къде - в КАТ или Данъчната... Последен отговор - 8.01.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

запазване на ипотеката при продажба на апартамент Здравейте, преди няколко години със съпруга ми купихме апартамент, като за изплащането му аз сключих договор за ипотека. Можем ли сега да продадем на... Последен отговор - 16.01.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Наследство Здравейте,децата ми са малолетни наследници на починалия си баща, с когото не сме имали граждански брак.Починалият е бил съдружник в ООД.Преживелия... Последен отговор - 16.01.2018 от адв. Симеонова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив