Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Закон за етажна собственост

13.02.2012 - Правни казуси - 6 Отговори     (0)

Добър ден,
Собственичка съм на апартамент в София. Живея в чужбина и обитавам този апартамент около седмица в годината.
По новия закон за етажна собственост съм освободена от заплащане на месечна такса за поддръжка на месец август 2011.
Бихте ли ми уточнили какви са моите права в случай, че фирмата, която управлява имота отказва да ме освободи от заплащане на такса?

									Nikolova

Nikolova

Отговори (6)   

											Младен Садинов

Младен Садинов

13.02.2012

Отговор: Здравейте,
Като начало ... опитайте да пишете на кирилица!



За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

13.02.2012

Отговор: Аз допускам, че ако дамата е в чужбина е възможно да няма кирилица.
Ето извадка от ЗУЕС: чл. 51 (2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Общото събрание с мнозинство повече от 50 на сто от идеалните части от общите части може да реши собственик, ползвател или обитател, който отсъства повече от 30 дни в рамките на една календарна година да заплаща за времето на отсъствие 50 на сто от разходите за управление и поддържане по ал. 1. За отсъствието се уведомява писмено председателят на управителния съвет (управителят).

От написаното става ясно, че предпоставка да не плащате разходи е освен да отсъствате и писмено да уведомите управителя. Уведомяването може да се извърши и по пощата с обратна разписка или по друг подходящ начин, удостоверяващ получаването на уведомлението /срещу подпис, чрез куриер и т.н./.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Кристина Найденова

Кристина Найденова

15.02.2012

Отговор: Имайте предвид, че дори и да сте уведомили писмено председателя на управителния съвет/домоуправителя, общото събрание може да реши да не ви освободи то заплащане на пълният размер на разходите за общите части.


За повече информация: http://www.agencyevina.com | За контакти

											Младен Садинов

Младен Садинов

15.02.2012

Отговор: А, вече имате кирилица! Поздравления! :)
Да, законът Ви дава право да не заплащате за общите текущи разходи. И общото събрание не може да Ви задължи за това. Но не сте освободени от вноските за фонд "Ремонт и реконструкция". Тези вноски се разходват за ремонт на общите части. Тях Вие ги дължите!
Поздрави



За повече информация: http://www.apbg.eu | За контакти

											Антон Илиев

Антон Илиев

28.02.2012

Отговор: Здравейте Николова,

освободена сте ако сте предизвестила писмено и своевременно домоуправителя /или фирмата, която управлява/. Също така както казва колегата Садинов не сте освободена от заплащането на вноски за фонд "Ремонт и реконструкция". Също така е важно за кой период и коя година питате ако не е само за 2011 година преди това закона беше, че дължите 50% от таксите за поддръжка ако не ползвате имота.



За повече информация: http://www.tbm2.net | За контакти

											Мария

Мария

23.05.2012

Отговор: Вашият Отговор


За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Призована като ответник , без да съм такъв ЗАД "Даллбогг" е завел дело в РС-Добрич срещу лице с моето име и ЕГН, но с адрес в добричко село (аз съм от Варна). От съда са извършили служебна справка... Последен отговор - 16.11.2017 от Ренета Стоянова

10 Отговори

Собственик на земя с жилищна сграда, но няма собственост в сградата Собственик съм на 1/3 от земя върху която е построена жилищна сграда. Върху земята (където отдолу са подземните гаражи), е построена лека постройка с... Последен отговор - 11.11.2017 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

права при ползване на земеделски имоти, собственост на много знайни и незнайни... Наследодателят е починал преди 1900 година-. Има над 52 наследници. Част от тях не знаят, не се интересуват или не искат да се занимават с управление на... Последен отговор - 13.11.2017 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

ЗУЕС, такса вход, чл.51 ал.6, препраща към ал. 1 - тълкуване По проект в новострояща се сграда е предвиден медицински център за доболнична помощ на 1-ви и 2-ри етажи обединени с вита стълба, общо около120 кв., със... Последен отговор - 14.11.2017 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

прилежаща площ от земята за ползване от суперфициарите в двуежана жилищна сграда Здравейте, собственик съм на първи жилищен етаж от двуетажна къща етажна собственост, собственик на дворното място УПИ е 130 кв.м. с граници от 2 страни... Последен отговор - 16.11.2017 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив