Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Мога ли да оспоря завещание?

17.12.2013 - Други - 2 Отговори     (0)

Дядо ми е лишил баща ми от наследство в полза на сестра ми от първия брак на баща ми! Аз съм била на 5 години, когато дядо ми е написал завещанието. Баща ми не знаеше за това завещание. Скоро баща ми почина и сестра ми каза, че има завещание. Въпросът ми е мога ли да го оспорвам завещанието от дядо ми? Моля за отговор!

									мирослава

мирослава

Отговори (2)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

17.12.2013

Отговор: Можете да го оспорвате. Или за възстановяване на запазен дял от имота или на основание, че е нищожно. Тоест, не е писано от дядо Ви.


За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Таня Китик

Таня Китик

19.12.2013

Отговор: Въпросът Ви е регламентиран в закона за наследството, глава ТРЕТА, чл.13 и следващите. Завещанието може да се оспорва по две принципни основания - че е фалшиво, т.е. подписът и почеркът не са на наследодателя, и за възстановяване на запазената част по закон.
Съгласно чл. 30 от закона за наследството наследникът със запазена част има право да поиска неговият дял да му бъде възстановен. Искът по закона за наследството може да се погаси поради неговото неупражняване в 5-годишен срок, който за даренията започва да тече от откриване на наследството, а за завещанията - от деня, в който заветникът е предявил своите права или е започнал да ги упражнява.
В закона за наследството няма изрична правна норма, която да сочи, че правото на иск на наследник със запазена част се погасява по давност. За разлика от правото да се иска делба, което по силата на чл.34, ал.3 от закона за собствеността не се погасява по давност.
Наследниците с право на запазена част съгласно закона са децата, съпругът (съпругата) и родителите на починалия.



За контакти

Популярни въпроси - Други

Виж всички въпроси

Брак с чужденец !!! Здравей ! Имам въпроси,относно сключването на брак,с руски гражданин.Аз съм от България,но сега временно работя в Чехия.Смятам след няколко месеца да... Последен отговор - 10.01.2018 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Брак с Турски гражданин Здравейте! Повече от година имам връзка с гражданин на р.Турция, преди месец получих и предложение за брак който приех... Проблемът е там,че аз живея от... Последен отговор - 9.01.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Брак с чужденец Здравейте имам приятел който иска да сключи брак с балгарка в България.Той е Албанец.какви документи са необходими и след колко време ще получи... Последен отговор - 14.01.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

искат да ме прашат в клиника за душебно болни сестра ми двете и дъшери и маика ми искат да ме пратят в клика за личение за да ми вземат наследството как мога да се зашитя Последен отговор - 15.01.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

въвеждане във владение на имот, при спечелен търг при ЧСИ Получили сме вече влязло в сила постановление за възлагане на недвижим имот. Платили сме всички необходими такси. Как да процедираме при положение, че... Последен отговор - 17.01.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив