Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Наследствен имот

10.01.2012 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Здравейте. Имам следния въпрос - водя дело с брата на починалия ми съпруг за делба на наследствения имот - къща с двор. Приключи втория етап от делото като вещо лице даде оценка на имота. С девер ми не можем да се разберем, защото той иска да разполага с целия двор, като на мен дава само етаж от къщата. В същото време не искам къщата да отиде на публична продан. Има ли вариант вещо лице да раздели имота в реални, а не идеални части и всеки да си вземе нотариален акт?

									соня

соня
Перник област

Отговори (2)    Коментара (1)

											Милена Миткова

Милена Миткова

11.01.2012

Отговор: Идеята на една делба е да прекрати съсобствеността. Вие и в момента притежавате идеални части. Ако имотът не може да бъде разделен или възложен в дял на някой от съделителите, едва тогава отива на публична продан. Предполагам във Вашия случай има възможност на всеки от съделителите да се възложи в дял по един етаж, заедно с 1/2 от дворното място. Имайте предвид, че ако наследници сте само Вие и девер Ви, Вашият дял е 2/3 при брак над 10г. и съответно 1/2, ако наследството се е открило преди да изтекат 10г. от сключването на брака.
Ако Вие сте живели в имота към момента на смъртта на наследодателя, още живеете там и нямате друг жилищен имот, следва да искате от съда имота да Ви се възложи в дял.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											соня

соня

12.01.2012

Коментар: Здравейте отново.Трябва да се извиня за неточния въпрос.Пропуснах да спомена че имота е наследство на двамата братя от техните родители.Също така аз и мъжа ми бяхме женени преди тяхната смърт и имаме 20 години през които сме живели в тази къща заедно със семейството на брат му.Имам 1 син който също е наследник на баща си и цялата борба е заради него.Моля отново за вашия отговор


За контакти

											Милена Миткова

Милена Миткова

13.01.2012

Отговор: Вие и синът Ви сте наследили частта на съпруга Ви, която той е придобил по наследство - 1/2.
Ако братът е жив, съделителите сте трима - Вие, синът Ви, девер Ви. При различни наследствени квоти, разбира се, които в момента няма да коментираме.
По същество на Вашия въпрос, отново ще кажа, че дали един имот ще отиде на публична продан, зависи от това дали е реално поделяем, така че всеки от съделителите да получи реален дял. Ако имотът е неподеляем, тогава се изнася на публична продан.
Няма пречка в първото съдебно заседание във втората фаза на делбата, да искате имотът да Ви бъде възложен в дял /чл. 349, ал.2 от ГПК/, а Вие да платите съответните суми за уравняване на дяловете на другите съделители.
Третия вариант е ако имотът излезе на публична продан да участвате в наддаването. Следва да знаете, че дори и да не участвате, имате право да заявите, че желаете да купите имота по най-високо предложената цена от друг участник в наддаването.
Всички тези неща следва да са Ви били разяснени от Вашия адвокат, какъвто вярвам имате, след като водите дело.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

нотариален акт покупко- продажба успорване Притежавам нотариален акт за приземен етаж в еднофамилна къща от приземен 1-ви и 2-ри етажи строена от родителите ми от 72г до 90 г завършена напълно от... Последен отговор - 24.04.2015 от Христина Стоянова

4 Отговори

Право на собственост по давност на движима вещ Здравейте, От 2012г. сме трима наследници (братя и сестра) на лек автомобил, който до момента ползвам аз. На този етап не мога да се разпореждам с колата,... Последен отговор - 21.04.2015 от Милена Миткова

1 Отговори

Към коя служба да се обърна,да разбера колко и кои са собственици на... Имам проблем с паркирането на собственото ми дворно място зад кооперацията.Всички живущи твърдят,че имат право да паркират.Към коя институция да се... Последен отговор - 24.04.2015 от Милена Миткова

1 Отговори

Отчуждаване на имот за временно ползване с компенсация! Здравейте и искам да попитам по моя проблем за мой имот с къща на който съм собственик и ми е отчуждена с компенсация за временно ползване.След 25 години... Последен отговор - 21.04.2015 от Милена Миткова

1 Отговори

Наследствен парцел УПИ на село без нотариален акт Здравейте, Дядо ми, заедно с двамата му братя са имали парцел УПИ с къща на село, която се е саморазрушила. Наследниците нямаме нотариален акт. От... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси
Свържете се с нас

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив