Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Данък при продажба на недвижим имот

01.12.2011 - Продажба на имот - 3 Отговори     (0)

Какъв данък се дължи при продажба на недвижим имот от физическо лице?

									Radostina Gekova

Radostina Gekova

Отговори (3)   

											Милена Миткова

Милена Миткова

01.12.2011

Отговор: Дължите данък само върху разликата, която се получава между цената, на която Вие сте придобил имота и цената, на която го продавате, намалена с 10% разходи /чл.33, ал.1 от ЗДДФЛ/. В случая, цената на придобиване ще е данъчната оценка. Пример: данъчна оценка 1000 лв. Продажна цена 1500 лв. Разликата в случая е 500 лв. Тя се намалява с 10% и става 450 лв. Върху тази сума - 450 лв. дължите данък доход. Ако не ползвате някакви специални данъчни облекчения,ще дължите данък в размер на 45 лв. Този доход се декларира в годишната декларация, която се подава до края на м.април за доходи получени в предходната година.
Тъй като не сте конкретизирали какъв е имотът, имайте предвид, че НЕ дължите данък, когато дохода е от продажба или замяна на: един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години; до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Милена Миткова

Милена Миткова

27.03.2013

Отговор: На този въпрос не може да се отговори еднозначно. Зависи кога е придобит имота, на какво основание /продажба, дарение.../, какъв е имотът - жилище, земя; има ли лицето други продажби на имоти през годината и т.н.
Най-общо казано, НЕ са облагаеми Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
-един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
- до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;

Данъкът, който се дължи, ако доходът е облагаем, е на база разликата между цената на придобиване и продажната цена. Тази разлика се намалява с 10% нормативно признати разходи, а остатъкът се облага с 10% данък. Например, ако сте купили имота за 100 лева, продадете го за 150 лева, то разликата е 50 лева. Тя се намаля с 10% и остават 45 лева. Това е доходът, който ще се обложи с данък 10%. Така, дължимият данък е 4,50 лева.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Мария Гавраилова

Мария Гавраилова

04.04.2014

Отговор: ЗДДФЛ изрично освобождава от облагане:
Продажба на един недвижим жилищен имот годишно, ако е купен преди повече от 3 години или на два недвижими имота, ако са купени преди повече от 5 години – идеята е да се облагат с данък само лицата, които извършват покупко-продажба на имоти по занятие, а не такива, които се разпореждат инцидентно със свое имущество.



За повече информация: http://prime-property.bg | За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

Основание за задължаване на съсобствениците ми от общ жилищен имот да ми... Здравейте. Ще се радвам, ако мога да получа малко просветление по този въпрос. Опитах се да намеря повече информация за такъв случай онлайн, но засега не... Последен отговор - 29.10.2014 от Яна

2 Отговори

Двама съсобственици на имот с къща - единият желае да продава имота с къщата, а... Какви са възможностите при двама съсобственици на имот с къща, единият от които желае да продава имота с къщата, а другият отказва. Какви са... Последен отговор - 20.10.2014 от Милена Миткова

1 Отговори

Продажба на къща Баща ми има къща в едно село, която е получил чрез подялба на имот с неговия брат. В норатиалния ак пише - придобита чрез наследство и делба. Делбата... Последен отговор - 22.10.2014 от Милена Миткова

1 Отговори

Продажба на земя Здравейте! Дядо ми е починал и остава земя, която сега леля ми иска да я продадае. Баба ми е жива, и тя е наследник, както леля ми и баща ми, който не е сред... Последен отговор - 27.10.2014 от Милена Миткова

1 Отговори

Продажба на земя (мера) Здравейте! Писах Ви миналата седмица, но искам да Ви попитам още нещо по въпроса. Дядо ми има земя, но той е починал. Мен ме интересува как се дели сега... Последен отговор - 30.10.2014 от Милена Миткова

1 Отговори
Виж всички въпроси
Свържете се с нас

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив