Страховете на гърците, че спестяванията им ще изчезнат от банките или че финансовите им институции ще фалират, доведоха до многократно увеличение на запитванията за цените на имоти и земеделски земи в Пиринско. Според агенции за недвижими имоти от Благоевград и Сандански това е втората вълна на сериозен интерес. Първата била миналата година, когато вървял слухът, че в Гърция се връща драхмата. Но дори и сега съседите ни били недоверчиви и искали да се подсигурят.
Наблюденията на брокерите в Сандански са, че интересът към недвижими имоти в района е предимно от гърци от средната класа - стоматолози, лекари, чиновници от различни администрации. Те са хора, които през годините са имали постоянен и сигурен доход и сега, подгонени от страха, търсят начин да защитят спестяванията си. В Сандански вече има закупени имоти, предимно апартаменти ново строителство, от тази прослойка. Брокерите разказват, че има и запитвания за терени и земеделски земи. Те най-често са от гръцки предприемачи, които правят сметка да изнесат бизнеса си в български градове, разположени по-близо до границата.
В района досега има около стотина новорегистрирани фирми с гръцки собственици. Така, с един удар, комшиите придобиват немалко ползи. Те вече имат право да си купят коли с българска регистрация и така спестяват огромни данъци и акцизи. Още повече се пести от корпоративните данъци. В Гърция те достигат до около 40%. След прехвърлянето на дейността към българското представителство те ще плащат 10% у нас. Освен това инвестират пари във втори дом в България и така разпределят риска, разказват наши банкери, при които има отворени сметки на гърци.
Десетки са комшиите, които вече са си купили парцели и жилища в Сандански и селата наоколо през последните 7-8 месеца. Сделките са направени от хора, на които им предстои излизане в пенсия, или от предприемачи. В Петричко например има доста гръцки пенсионери, които са си купили евтини стари къщи по селата и през седмицата живеят там, защото с пенсиите си у нас си осигуряват по-добър живот. Интерес се появява и към земеделската земя. В момента нивите се търгуват от 7 до 30 евро за квадратен метър в зависимост от местоположението. Комшиите най-често смятали да обработват нашата земя и да наемат местни хора за тази дейност. Новите гръцки собственици, които са си купили апартаменти в Сандански, почти до един са ги отдали под наем и са доволни, че получават доходи от недвижимостите.
Доста по-различна е картината в района на Банско. Според местни брокери преди кризата гърците са били доста по-смели в покупките си. Сега техният дял сред чуждите инвеститори в планинския курорт е паднал до около 10 на сто. Освен това търсели имоти предимно в средния ценови сегмент - максимум до 50 000 - 60 000 евро. Напоследък съседите ни правели запитвания и за цените на търговски площи с добра локация в големите градове. Немалко са и запитванията за процедурите по изграждането на алтернативни източници на енергия на пустеещите ниви.
В Благоевград продължава интересът към халетата на старата промишлена зона, където гърците предпочитат да базират под наем най-вече шивашките цехове. Имало гръцки компании, които проявявали интерес към индустриални имоти, тежка индустрия, свързана с търговия с метали, производство на арматурно желязо, чугунени и пластмасови изделия. Според местните банкери бумът на гръцките инвестиции у нас тепърва предстоял. Техните анализи сочели, че комшиите се пренасочвали главно към България и Кипър. Затова и бизнесът в региона е обнадежден, че ще спечели от кризата при съседите.
автор: Труд, източник: imoti.net