Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Спещно - Дублиране на върната земя от ОСЗ - Как да постъпим?

03.12.2016 - Земеделска земя - 2 Отговори     (0)

Здравейте!
Баща ми има заведено дело лично към него. Той има върната земя от ОСЗ с всички прилежащи решения и скици на място, посочено не от него, а от самата ОСЗ. Оказва се, че същия имот е върнат и на други хора, които са наследници. Защо те търсят отговорност от него, а не от ОСЗ за грешно издадено решение. Моля дайте спешен съвет как да постъпи баща ми, при условие, че той няма вина в това дублиране. Към какъв адвокат да потърси помощ и има ли шанс да се защити? Ако го осъдят - той може ли да оспорва, и изобщо, какво следва да предприеме като обоснование за защита? Извинявам се за непрофесионалното питане, но не разбирам от материята, а срокът за отговор на иска е на 07,12,2016... Ще съм благодарен за всякакви съвети!..

									Николай Колев

Николай Колев

Отговори (2)    Коментара (1)

											Ренета Стоянова

Ренета Стоянова

03.12.2016

Отговор: По въпроса за спешността. Срокът за отговор на искова молба е 1 месец (чл. 131 ГПК). Отдавна трябваше да сте отишли на адвокат с всички документи за земята, които имате. Но и сега не е късно. Занесете му цялата документация за земята, с която разполагате. Ако не Ви хареса отговора му, веднага отивате при друг адвокат. ОСЗ може и да не е виновна, ако баща Ви е подал само клетвена декларация, че притежава еди-колко си дка земя. Откъде, казвате, се е взела земята на баща Ви? Как така мястото е посочено от ОСЗ, а не от него? Ходихте ли в ОСЗ да ги питате какво е станало? Там би трябвало да пазят в архив преписката, по която са издали решението на баща Ви.


За контакти

											Николай Колев

Николай Колев

06.12.2016

Коментар: Безкрайно благодаря за отговора Ви, г-жо Стоянова!
Вероятно не съм се изказал правилно, затова ще се опитам да дам пояснение:
Баща ми си връща земеделска земя не в стари граници и ОСЗГ му връща земя на друго място, което е било свободно, като той разполага с всички законови документи - две писма от 2007 и 2014г, Решение от ОСЗГ от 2014г. и Скица от ОСЗГ от 2014г. Включително има и документи за платени данъци на това място.
Ищците претендират, че притежават по-голям парцел, който граничи с неговия и част от него се припокривал с този на баща ми. Дават доказателства за техния имот, че е наследствен, но за спорната част не представят скица и адвоката им настоява, че това трябвало да се приеме за допустим пропуск, понеже "не можело само поради формална липса на скица, чието неиздаване в повечето случаи се дължало на технически и организационни причини, да се отричат правата, придобити с реш.за възстановяване, ако по делото има достатъчно данни за да се индивидуализира възстановеният им имот".
В петитум ищците желаят да се установи, че е налице непълнота и грешка в кадастр.карта при нанасяне на процесния имот. Понеже все още този имот не бил заграден и обработван, те предявяват установителен иск по чл.124 от ГПК или по чл.54 от ЗКИР и се позовават на тълкователно решение №8 по тълк.дело № 8 / 2014г. а именно, че на ОСГК е дадено разрешение по такъв въпрос, че иск за собственост на част или цял имот, когато тази част е неправилно заснета в кадастр.план или в кадастр.карта като част от съседен имот или изобщо не е заснет като самостоятелен имот, е ДОПУСТИМ, дори да не е проведена административната процедура по чл.53, ал.1, т.1 от ЗКИР /първоначална редакция/ за поправяне на грешки в одобрената кадастр.карта и регистри.
Позовават се също и на това, че скицата имала доказателствен характер само когато лице трябва да удостовери правата си в хипотеза, когато не е възникнал спор за материално право. Но когато спорът е внесен по общия исков ред, правата се преценявали само на общо основание с оглед на всички събрани доказателства.
В случая баща ми, ако те са прави - допуска, че е възможна някаква грешка тъй като ищците не са изпълнили задължението си да трасират имота си и и той да бъде отразен в картата, и затова няма нищо против да им отстъпи точно това парче земя, но е притеснен дали съдът ще разпореди ОСЗ да му представят друг имот, подобен и равностоен, макар и на друго място... И съответно въпросите са защо съдят него, а не самото решение на ОСЗГ и дали ще го компенсират с друго такова, ако това се окаже невалидно, въпреки, че той разполага с всички документи за възстановяването... Двама местни адвокати след като виждат, че делото се води от известно адвокатско дружество, единствено се опитаха да го откажат да се бори без да го насочат как да постъпи. А той смята, че при него всичко е законно и изрядно... Понеже няма време - той ще внесе отговора сам за да спази срока и така му остава единствено надеждата за справедливост в съда... Възможно ли е да да загуби и делото, и да плати всичките разходи по него, и да няма шанс да търси справедливост след това?.... Възможно ли е само защото той е вече на 70 г. и няма средства за водене на съдебни дела, атаката да е целенасочена само срещу него и да е ясно, че той няма да има никакъв шанс в това дело?....
Предварително благодаря, ако някой изкаже мнение!..



За контакти

											Ренета Стоянова

Ренета Стоянова

06.12.2016

Отговор: Не съм веща по въпросите, които повдигате. Дори и юрист може да не е вещ. Намерих въпросното тълкувателно решение - № 8 от 23.02.2016 г. на ВКС по тълк. д. № 8/2014 г., ОСГК: http://blog.apis.bg/2016/02/novo-tr-va-v-vra-zka-s-iskovete-za-protivopostavima-sobstvenost-po-chl-53-al-2-izr-2-zkir/ Доколкото разбирам, геодезист ще трябва да даде заключение като вещо лице, дали има пропуски и непълноти в кадастр. карта, след което съдът ще отсъди кое е ваше и кое – на съседа. На ваше място аз бих написала до съда, че съм собственик (прилагам ВСИЧКИ документи - скица имате ли, не разбрах?) и че ако ми се отнеме част от имота поради установяване на грешка в кадастъра, моля съдът да нареди (не знам на кого) да ми се компенсира загубата. Що се отнася до това, защо службите не си поемат отговорността за собствените грешки, ами гражданите трябва да плащат и да се разправят и да живеят в несигурност, че всеки момент нечий пропуск може да ги вкара в съдебни дела за години наред, и аз това питам. Защо да не може да става автоматично и безплатно? Наскоро например открих, че са ми начислили двойна такса от един мобил. оператор, обадих им се по телефона, извиниха ми се и веднага я оправиха. Преди 3 години помолих един нотариус да поправи малка грешка в нот. акт, който ни беше издал преди 12 години. Човекът се разтича веднага, с личната си кола ни кара по адреси да ни събира пак в същия състав и безплатно ни издаде още един нот. акт – такъв за поправка. Така трябва да се работи според мен.



За контакти

Популярни въпроси - Земеделска земя

Виж всички въпроси

земеделска земя Здравейте! Имам земеделска земя. Становището на общината е за строеж на вилно строителство! Аз не искам да си строя вила, а жилище за жилищно... Последен отговор - 29.10.2023 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

статут на зем земя. Здравейте,земеделска земя със статут 5 и 10 категория изоставени ниви и два парцела друг вид недървопроизводителна гора.Въпрос;Необходими ли са... Последен отговор - 26.06.2023 от Таня Китик

1 Отговори

Къмпинг - изисквания? Здрвейте, разполагам с парцел - земеделска земя. Идеята ми е да направя нещо като къмпинг, като изградя палатки и други помещения, които ще са без... Последен отговор - 30.08.2023 от Кристина Найденова

1 Отговори

За триене!!! ...... Последен отговор - от

0 Отговори

. . Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив