Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Продажба наследствен имот

17.01.2016 - Продажба на имот - 3 Отговори     (0)

Здравейте, със сестра ми искаме да продадем апартамент от родителите ни.
Трябва ли да вадим удостоверения за семейното ни положение/ удостоверение граждански брак при положение, че имотът е наследствен ?
Необходима ли е също да се вади и скица за имота ?

									Alex

Alex

Отговори (3)    Коментара (1)

											адвокат Димитър Петков

адвокат Димитър Петков

17.01.2016

Отговор: При всички случаи попълвате декларация за семейно положение. Ако апартаментът е семейно жилище (въпреки че е Ваша еднолична собственост), тоест семейството Ви живее там и няма друго жилище, ще трябва и нотариално заверено съгласие на съпруга/та Ви.
Скица на УПИ, в който е построена сградата, е необходима, ако притежавате съответни идеални част от земята. Скица е необходима при всички случаи, ако за района, в който се намира апартаментът, има влязла в сила кадастрална карта.



За контакти

											Alex

Alex

17.01.2016

Коментар: Здравейте,
може би не съм бил точен във въпроса си. Вече никой не живее в апартамента на родителите ни . Просто със сестра ми искаме да го продадем. И моето и на сестра ми семейства живеем на други места . Наследяваме като деца, нищо общо с брак и т.н.



За контакти

											Кристина Найденова

Кристина Найденова

18.01.2016

Отговор: Всеки едни от вас трябва да си извади удостоверение за семейно положение. Това, че апартаментът не е семейно жилище и за двама ви е добре. Това се удостоверява пред нотариуса - той ще ви обясни как.
Ако за кварталът, в който се намира жилището има влязла в сила кадастрална карта, трябва да имате скица на жилището. Ако към жилището има идеални части от земята трябва да имате и скици на парцела.



За повече информация: http://www.agencyevina.com | За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

18.01.2016

Отговор: Понятието 'семейно жилище" няма никаква връзка с това чия собственост е. Може да е собственост на трети лица, може да сте под наем в него. Семейно жилище, значи, че семейството живее там. Законът предвижда някаква степен на защита за човек, чийто съпруг реши сам да продава семейното жилище, защото е само негово, но пък семейството му живве там. Тогава нотириусът иска съгласие на съпруга несобственик, ако жилището е семейно или съответно декларация от същия, че жилището не е семейно. И в двата случая необходимостта възниква, само ако нямате друго жилище. Такава е разпоредбата на Семейния кодекс - Чл. 26. Действията на разпореждане със семейното жилище - лична собственост на единия съпруг, се извършват със съгласието на другия, ако двамата съпрузи нямат друго жилище - обща собственост или лична собственост на всеки един от тях. Тоест, ако не Ви се занимава с декларации и съгласие, просто докажете пред нотариуса с документ за собственост, че притежавате друг имот/и.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Продажба на имот

Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив