Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Право на ползване върху земеделска земя

05.07.2014 - Земеделска земя - 2 Отговори     (0)

Искам да закупя земеделска земя от ЧСИ. Интересува ме при нея може ли да има право на ползване както при имотите, тоест да я купя, а да не мога да вляза във владение.

									okoto

okoto

Отговори (2)   

											Н.А. - Агент Еоод

Н.А. - Агент Еоод

05.07.2014

Отговор: Допустимо е едно лице да е собственик на недвижим имот без значение дали ще е апартамент или земя, а друго лице да е носител на правото на ползване върху имота. В този случай ползвателят има право да ползва имота и може да получава добивите от нея, без обаче да може да я променя съществено. Правото на ползване възниква обикновено, когато собственикът прехвърли собствеността върху имота на друго лице, но си запази правото на ползване върху имота. Правото на ползване може да бъде учредено и в полза на трето лице от собственика на имота. То може да се учреди възмездно или безвъзмездно. Собственикът пък притежава така наречената - гола собственост. Макар и собственик, той трябва да се съобразява с правото на ползване на ползвателя, докато то трае, като правото на ползване може да се учреди доживот или за определен период от време. Собственикът може да се разпорежда с имота, може дори да го продаде на трето лице, но новият сосбственикък също трябва да търпи правото на ползване на ползвателя .
Правото на ползване обаче може да се прекрати в предвидените случаи за това в закона. Така например същото се погасява, ако не бъде упражнявано в продължение на пет години, а също така може да бъде прекратено по съдебен ред по искане на собственика, в случай, че ползвателят въпреки отправеното му предупреждение, продължава да си служи с вещта по начин, който я застрашава с разрушаване или със значително повреждане, или ако нарушава своите съществени задължения или пък съществено променя вещта. По принцип, ако има право на ползване върху имота, който Вие сте решили да закупите, моят съвет е - просто не го правете. Ако сделката е изгодна за Вас и все пак решите да го направите се консултирайте първо със специалист в областта или адвокат. Основанията за прекратяване на вещното право на ползване са алтернативно дадени. За да бъде прекратено правото на ползване на ползвателя e необходимо да бъдe установенa по безспорен начин само някоя от предпоставките за прекратяването, а също така и че ползвателят не е преустановил нарушението или не е изпълнил съществени задължения, произтичащи от правото му на ползване върху имота, въпреки отправено предупреждение от собственика в този смисъл.
От своя страна съществени се явяват задълженията, свързани със заплащане на консумативни разходи за имота, данък за имота, застраховане на имота в полза на собственика и за запащане на застрахователните премии. Правото на ползване обаче може да бъде учредено безвъзмездно. Под безвъзмездно следва да се има предвид не само, че ползвателят няма да плаща на собственика цена за ползването на имота, но също така и, че няма да заплаща и разноските, свързани с ползването на имота, като такива за ток, вода, топлинна енергия, а също така и за данъци и други такси за имота, както и че няма да застрахова имота и да заплаща застрахователните вноски. За да предприемете такава важна за Вас стъпка предприемете съдействието на специалист в областта - брокер или адвокат.



За повече информация: http://upravlenienaimoti.com | За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

08.07.2014

Отговор: По-скоро може да има договор за аренда, който обвързва и Вас, ако е подписан преди имота да е ипотекиран. Направете справка по ЕГН или ЕИК на собственика в Агенция по вписванията и ще разберете цялата история на имота - какво и кога е вписвано.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Земеделска земя

Виж всички въпроси

земеделска земя Здравейте! Имам земеделска земя. Становището на общината е за строеж на вилно строителство! Аз не искам да си строя вила, а жилище за жилищно... Последен отговор - 29.10.2023 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

статут на зем земя. Здравейте,земеделска земя със статут 5 и 10 категория изоставени ниви и два парцела друг вид недървопроизводителна гора.Въпрос;Необходими ли са... Последен отговор - 26.06.2023 от Таня Китик

1 Отговори

Къмпинг - изисквания? Здрвейте, разполагам с парцел - земеделска земя. Идеята ми е да направя нещо като къмпинг, като изградя палатки и други помещения, които ще са без... Последен отговор - 30.08.2023 от Кристина Найденова

1 Отговори

За триене!!! ...... Последен отговор - от

0 Отговори

. . Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив