Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Земеделска земя, закупена от ЧСИ

26.01.2014 - Земеделска земя - 3 Отговори     (0)

В началото на 2013 г. закупих 15 дк зем. земя от ЧСИ. В края на 2013 г. арендаторът, който обработва нивата, отказа да ми заплати рента за текущата година. Причина - наличие на аренден договор със стария собсвеник /длъжник по ИД/ за срок от 25 г. и направено авансово арендно плащане в размер на 7000 лв., равняващо се на пълното арендно плащане за целия период на договора. Важи ли този договор за мен, след като земята е закупена от ЧСИ?

									Мариян Генов

Мариян Генов

Отговори (3)   

											Таня Китик

Таня Китик

26.01.2014

Отговор: Да, договорът за аренда, сключен от стария собственик важи и за Вас.
Поради прехвърляне на собствеността на земеделската земя Вие се явявате приобретател на арендования обект на договора и от тук нататък замествате арендодателя като страна по договора за аренда. ( чл.17, ал.2 от Закона за аренда в земеделието).

Участвайки в процедурата по закупуването на земеделската земя от ЧСИ би следвало да са Ви информирали, че върху имота има тежест - вписан договор за аренда на земеделска земя.

Съвета ми е да се информирате от служба по вписванията за наличието на договор за аренда, вписан по партида на Вашия имот. Ако съществува такъв, можете да получите копие на същия от службата по вписванията и да се запознаете с условията по него. В договора ще е отразено начина на плащане на рентата, както и срока в който е платима.



За контакти

											Людия Любенова Йочева

Людия Любенова Йочева

27.01.2014

Отговор: Според мен не трябва новия собственик на земята да носи отговорността на стария,щом от ЧСИ си за купиш жилище,то се освобождова след изплащане на сумата към ЧСИ защо земята да не се освобождава след като е заплатено на стария собственик,ако няма тежест в службата по вписвания, не съм много запозната с продажба на земеделска земя но е логично моето разсъждение


За контакти

											Таня Китик

Таня Китик

27.01.2014

Отговор: Разбирам логиката Ви, но за съжаление договора за аренда продължава действието си и при промяна на собствеността, както е в случая. Това, че имота е закупен от ЧСИ няма отношение към договора за аренда. Приобретателя на имота трябва да изчака да изтече действието на договора за аренда. Ако не е съгласен с така действащия договор за аренда може да се обърне към съда за решаване на спора.
Но според мен новия собственик трябва да провери дали има действащ договор за аренда, тъй като при закупуването на имота от ЧСИ би следвало да са го информирали за наличието на подобна тежест.



За контакти

Популярни въпроси - Земеделска земя

Виж всички въпроси

земеделска земя Здравейте! Имам земеделска земя. Становището на общината е за строеж на вилно строителство! Аз не искам да си строя вила, а жилище за жилищно... Последен отговор - 29.10.2023 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

статут на зем земя. Здравейте,земеделска земя със статут 5 и 10 категория изоставени ниви и два парцела друг вид недървопроизводителна гора.Въпрос;Необходими ли са... Последен отговор - 26.06.2023 от Таня Китик

1 Отговори

Къмпинг - изисквания? Здрвейте, разполагам с парцел - земеделска земя. Идеята ми е да направя нещо като къмпинг, като изградя палатки и други помещения, които ще са без... Последен отговор - 30.08.2023 от Кристина Найденова

1 Отговори

За триене!!! ...... Последен отговор - от

0 Отговори

. . Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив