Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Запор на заплатата от ЧСИ

18.04.2013 - Кредити - 3 Отговори     (0)

Здравейте, през 2008 г. майка ми изтегли кредит на нейно име за нейна приятелка. В последствие се оказа, че тя не внася пари, постепенно почна да внася от 2012 г. по 100 лв., но те не са били достатъчни и сега майка ми има запор на заплатата си. Като се оказва, че парите, които са внасяни от лицето, на което е кредитът, не са били достатъчни и не са отивали към самия кредит, а към лихви или не знам къде другаде. Питането ми е следното: какво може да се направи, първо за да се махне запорът - казали са от банката, че лицето трябва да внесе накуп голяма сума пари, но то ги няма. Какво може да стане, ако не ги внесе? Баща ни почина и имуществото, което майка ми има е апартамент 50 %, като другите 50% са на мен и брат ми? Може ли банката или ЧСИ да потърсят това имущество и ако прехвърли дела си на някое от децата си, дали ще го търсят? Това лице, за което е кредитът, има и други кредити и ипотека на имота си. Може ли да се удължи ипотеката на имота и за да се покрие този сега лош кредит? Втора ипотека на

									Силвия Нейкова

Силвия Нейкова

Отговори (3)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

23.04.2013

Отговор: Щом има изпълнително дело при ЧСИ, няма как вече да се договаря удължаване на ипотеката. За апартамента Ви - първо, на публична продан може да се продават само идеалните части на длъжника, но не и на другите съсобственици /Вие и брат Ви/. И второ, ако жилището е единствено за майка Ви, няма никаква опасност ЧСИ да го продаде. Изключение е само, ако е ипотекирано, а то не е.
Очевидно, единственият вариант да се събира нещо от длъжника /Вашата майка/ е, чрез запор на заплатата, тъй като вероятно не разполага с друго имущество /вила, кола/. Ако ЧСИ удържа пари директно от сметката на майка Ви, проверете дали не удържа повече, отколкото може. Ако получава между 300 и 600 лева нетно месечно, може да и се удържа максимум 1/3 общо. Под 300 лв - 1/4; от 600 до 1200 лв. - 1/2.
В заключение: запорът може да се вдигне, ако се платят 30% от сумата. Ако не ги плати, запорът си остава, удържа се част от заплатата. Ако няма никакво друго имущество, освен част от апартамента, няма какво друг да се случва. Ако спре да получава заплата по някаква причина, в общи линии банката и ЧСИ, няма откъде да си съберат парите. Ако майка Ви има други имоти, най-добре е да учреди право на ползване върху тях, в полза на Вас и брат Ви. правото на ползване не се погасява при публична продан, респективно никой не би купил такъв имот. А дори и да го купи, няма право дори да влиза вътре, щом има ползватели.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Hope elinal

Hope elinal

12.02.2020

Отговор: Вашият коментарДобър ден за вас, видях вашата поща в интернет по отношение на получаване на заем за плащане на дълга ви и стартиране на нов бизнес, искам да знаете, че сте на правилното място да кандидатствате за заем, предлагам лична заем на всички, които се нуждаят от финансова помощ с 2% лихва, ако се интересувате, любезно се върнете при мен чрез имейл адрес: Kplendes@outlook.com


За повече информация: https://ceb.bg/question/view/highlight/%D1%83%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0/zapor-na-zaplatata-ot-chsi-idq-2414.html | За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

16.02.2020

Отговор: Здравейте госпожо Нейкова!
Има неточности в това, което сте написали относно правното положение на майка Ви.
За да бъде наложен запор на заплатата на майка Ви, най-вероятно майка Ви е поръчител по кредит на нейна близка, и след като близката приятелка спира да обслужва кредита - Банката се насочва към поръчителя.
За съжаление запорът върху заплатата на майка Ви няма да бъде махнат, докато не приключи изплащането на задължението.
Що се отнася до жилището, така, както сте описали, излиза, че върху същото няма наложена ипотека и ако същото е единствено - Банката не може да посегне на него.
Да, има случаи , в които може да бъде направена и втора ипотека върху жилище, но има много условности за да се случи това - дохода на лицето, размера на предишните задължения, стойността на жилището, което се ипотекира, допустим размер на месечната анюитетна вноска за изплащане и прочие параметри, които могат да се дискутират конкретно на място с адвокат и представител на Банката.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Кредити

Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив