Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Прехвърляне на идеална част

18.09.2011 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Здравейте, моят дядо е съсобственик с неговия брат на къща-близнак, заедно с прилежащ парцел. В нотариалният акт който той притежава, пише, че той е собственик на 1/2 идеална част от имота. В момента той иска да прехвърли част от имота си на сина си и внучката си. Въпросът ми е следният: трябва ли наследниците на брата на дядо ми да участват в сделката по прехвърляне на собствеността, т.е. трябва ли те писмено да се съгласят с това дядо да прехвърли имота си и има ли начин те да не участват в тази сделка? И ако е възможно каква е процедурата и какви документи са необходими?
Благодаря предварително!
elisaveta.sirakova@gmail.com

									Елисавета Сиракова

Елисавета Сиракова

Отговори (3)    Коментара (3)

											Младен Садинов

Младен Садинов

18.09.2011

Отговор: Здравейте,
документите, които са необходими в този случай са стандартни, като за всяка разпоредителна сделка с имот - документ за собственост, скица, данъчна оценка.
Има няколко начина за това прехвърляне. Първият вариант е с покупко-продажба. В този случай е необходима декларация от съсобствениците /наследниците на брата на дядо Ви/, че отказват да изкупят дела или частта от него то дядо Ви.
Друг вариант е това прехвърляне да стане с дарение. Тогава такова съгласие не е необходимо. Възможно е да стане и със замяна, като имотът може да се замени и срещу някакви движими вещи. Практикува се и комбиниран вариант - дарява се една малка част на купувача. С това той става съсобственик и тогава му се продава останалата част от дела, без да се иска съгласие на другите съсобственици.
Всеки от вариантите има своите предимства и недостатъци. Трябва добре да се преценят плюсове и минуси за всеки конкретен случай!
Успех



За повече информация: http://www.apbg.eu | За контакти

											Елисавета Сиракова

Елисавета Сиракова

19.09.2011

Коментар: Благодаря много за отговора. Искам да попитам още нещо. Наследниците като идеална част ли получават имота? И има ли вариант да се промени статута на реална част, за да сме независими от другите роднини? И какво е необходимо като документи и действие дядо да раздели имота на две части, за да даде едната на сина си, а другата на внучката си?


За контакти

											Младен Садинов

Младен Садинов

19.09.2011

Най-добър отговор*: Ако един човек е собственик на идеална част, неговите наследници - също. За да бъде разделен имота на реални части, то той трябва да отговаря на определени изисквания. Трябва новообразуваните имоти да са с определена площ /когато става дума за парцели /, да имат лице към улица, не по-малко от определен размер и т.н. Ако имота на дядо Ви отговаря на тези условия, то може да бъде разделен. Ако новообразувания имот също отговаря на - също може да се раздели и да се прехвърлят реални части на сина и на внучката...


За повече информация: http://www.apbg.eu | За контакти
* Потребителят задал въпроса е гласувал за този отговор като най-добър

											Елисавета Сиракова

Елисавета Сиракова

19.09.2011

Коментар: Отново благодаря за изчерпателния отговор.


За контакти

											Елисавета Сиракова

Елисавета Сиракова

19.09.2011

Коментар: Нашата част от имота е с лице към улица, но другата част от имота няма лице към улица, защото по план трябва да се изгради такава, но на този етап общината нямала пари. Към кого трябва да се обърнем за разделяне на имота и за промяната му на реална част и дали въобще има възможност при това положение да се промени статута на имота?


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

19.09.2011

Отговор: Ако Вашият дядо е собственик на едната половина от къщата или на етаж от къщата, заедно с 1/2 идеална част от дворното място, НЕ е необходимо съгласието на другите собственици за продажба на имота.
Ако съпругата на дядо Ви е починала ще Ви е необходимо, освен документите, които г-н Садинов е изброил и удостоверение за наследници на починалата съпруга, както и копие от акта им за граждански брак.
Другото, което е специфично при такива сделки е законна ли е къщата. Това, че същата е обективирана в нотариален акт не я узаконява. Ако нямате проекти с мокър печат от общината и позволителен билет /зависи кога е строена/, ще трябва да узаконите постройката с удостоверение за търпимост. Предполагам е строена преди 1987г.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имате проблем с ... . Последен отговор - от

0 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив